W wielu firmach pracownicy przebywają na domowej kwarantannie. W jakiej wysokości wypłacić za ten czas pracownikowi świadczenie i na jakiej podstawie? Wyjaśnia nasz ekspert.
Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe dotyczące stosowania w 2019 roku podwyższonych kwotowych kosztów uzyskania przychodów i obniżonej stawki podatkowej do dochodów opodatkowanych według skali podatkowej.
Od 1 stycznia 2020 r. miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2.600 zł, zmieni się też stawka godzinowa z umowy zlecenia 17 zł. Z kolei od października br. zmieniła się stawka PIT i koszty uzyskania przychodu. Sprawdźmy, jak te zmiany w praktyce wpłyną na wyliczenie wynagrodzenia.
Z wyroku Sądu Najwyższego wynika, że jeżeli nie ma ewidencji czasu pracy i innych dowodów na wykonywanie pracy w określonym wymiarze i godzinach to wysokość wynagrodzenia należnego pracownikowi za godziny nadliczbowe ustali samodzielnie sąd. Odbywa się to w trybie art. 322 Kodeksu postępowania cywilnego. Dowiedz się więcej na ten temat.
Nowelizacja ustawy o PIT z 4 lipca 2019 r. wprowadza nowe zwolnienie od podatku PIT. Zwolnione będą przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z przychody z umów zlecenia, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia. Sprawdź, jak w praktyce stosować nowe przepisy.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedział m.in.:
jak po zmianach w PIT wyliczyć wynagrodzenie pracownika, który nie ukończył 26. roku życia,
jaka powinna być treść oświadczenia składanego przez pracownika, aby skorzystać ze zwolnienia,
jakie przychody nie są brane przy obliczaniu kwoty przychodów objętych zwolnieniem.
Latem często zatrudniana są dodatkowe osoby do pracy. Sprawdź, jakie masz w związku z tym obowiązki i jak bezbłędnie rozliczyć takich pracowników.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip