Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał kolejny wyrok dotyczący podatku akcyzowego, któremu podlega sprzedaż samochodu osobowego przed jego pierwszą rejestracją na terytorium kraju (sprawa Krawczyński przeciwko Dyrektorowi Izby Celnej w Białymstoku, C-426/07). Sprawdź szczegóły.
Pytanie: Rozliczam osobę fizyczną (vatowiec, pełna księgowość). Dokonała ona zakupu towaru z Chin. Odprawa celna nastąpiła w Hamburgu. Otrzymałam: fakturę za towar z Chin wystawioną 17 września 2007 r., fakturę z odprawy celnej wystawioną 29 października 2007 r., fakturę transportową wystawioną 26 października 2007 r. Na dokumencie z odprawy celnej była wyliczona kwota, która stanowiła podstawę do wystawienia faktury wewnętrznej (WNT). Jak powinno wyglądać księgowanie tych faktur? Czy trzeba zaksięgować je osobno? Na fakturze wewnętrznej nie jest ujęta kwota za usługi transportowe na terenie kraju, czy te usługi powinny być zaksięgowane jako usługi obce, czy powinny powiększać kwotę towaru?
Pytanie: Rozliczana przeze mnie spółka jawna zakupiła samochód osobowy o wartości 21.429 euro w Niemczech. Czy należy wystawić fakturę wewnętrzną dla WNT? Po jakim kursie należy dokonać wyceny faktury? Faktura od kontrahenta zagranicznego wystawiona została w dniu 1 czerwca, a sprzedawca posiada nasz numer unijny. Jak prawidłowo ująć w ewidencji księgowej zdarzenie związane z zakupem i amortyzacją? Jakie wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów? Jak zaewidencjonować kwotę nadwyżki wartości samochodu ponad wartość 20.000 euro? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Prowadzę KPiR, jestem podatnikiem VAT. Chcę sprowadzić samochód z państwa członkowskiego UE. Będzie to używany samochód osobowy lub dostawczy. Najprawdopodobniej będzie zakupiony od firmy handlującej samochodami, ale jest również możliwość zakupu od firmy niezajmującej się takim czynnościami. Czy muszę posiadać NIP-UE? Jakich opłat należy dokonać po sprowadzeniu samochodu i jakie należy złożyć deklaracje i dokumenty? Jak zaksięgować kupno samochodu oraz w jaki sposób należy rozliczyć VAT?
Pytanie: Zakupiłem używany sprzęt rolniczy, tj. prasę do belowania i ciągnik rolniczy na rachunki, na których jest EURO, NIP w Niemczech. Na rachunkach jest podana wartość bez podatku. Czy mam wystawić fakturę wewnętrzną, a jeśli tak, to z jaką stawką VAT? - pyta przedsiębiorca ze Skwierzyny.
Pytanie: Jakie są zasady sporządzania dokumentów INTRASTAT dotyczących dostaw i nabyć wewnątrzwspólnotowych? Kto sporządza te dokumenty, dla kogo się je sporządza i w jakich terminach? - pyta księgowa z Rypina.
Pytanie: Pracownik przebywający w delegacji zakupił w Holandii przyrząd do mierzenia pól na rzecz spółki. Otrzymał rachunek, na którym widnieje wartość przedmiotu oraz kwota naliczonego VAT. Sprzedawca nie podał swojego numeru NIP. Czy transakcja ta jest WNT i czy muszę naliczyć od niej VAT należny i naliczony? Po jakim kursie powinnam przeliczyć rachunek zapłacony gotówką (pracownik nie otrzymał zaliczki na poczet tego zakupu, zwrot wydatków po jego powrocie). Czy jeśli nie naliczam VAT należnego, to mogę odliczyć w jakiś sposób VAT naliczony lub ubiegać się o jego zwrot? Jak powinnam postąpić, jeśli na fakturze od kontrahenta zagranicznego, który podał swój NIP unijny, widnieje naliczony VAT jego kraju?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip