wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Odliczenie VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu

Pytanie: Czy VAT wpłacony na podstawie deklaracji VAT-23 za zakupiony i przeznaczony do rejestracji jako ŚT pojazd ciężarowy można otrzymać zwrot na podstawie JPK_VAT, sprawa dotyczy podatnika, który działalność rozpoczął w maju 2024 roku (jednoosobowa działalność, wpis do CEIDG) i w tym samym miesiącu zakupił pojazd, natomiast deklaracje VAT-23 opłacił w czerwcu przed upływem 14 dni od daty zakupienia pojazdu.

Jak wynika z art. 103 ust. 4 w zw. z art. 103 ust. 3 ustawy o VAT, podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowych nabyć nowych środków transportu lub innych środków transportu, które mają zostać przez tych podatników zarejestrowane na terytorium kraju (względnie które nie podlegają rejestracji, a mają być użytkowane na terytorium kraju) obowiązani są do obliczania i wpłacania podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

W przypadkach takich między innymi podatnicy są obowiązani przedłożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgodnie z ustalonym wzorem informację VAT-23 (zob. art. 103 ust. 5 ustawy o VAT).

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów u podatnika korzystającego ze zwolnienia podmiotowego

Pytanie: Podatnik, korzystający z podmiotowego zwolnienia z VAT, zarejestrował się jako podatnik UE. Kupił towar z Włoch i otrzymał fakturę z 0% stawką VAT. Transakcja nie przekroczyła 50.000 zł. Czy podatnik musi złożyć deklarację VAT-8 i VAT-UE?

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Do wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów dochodzi najczęściej, jeżeli spełnione są łącznie cztery warunki:

  • dochodzi do nabycia prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz (zob. art. 9 ust. 1 ustawy o VAT), oraz
  • nabywcą towarów jest podatnik, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika, lub nabywcą towarów jest osoba prawna niebędąca podatnikiem,
  • dokonujący dostawy jest podatnikiem,
  • nie ma zastosowania żadne z określonych przepisami art. 10 ustawy o VAT wyłączeń występowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Nowa deklarację VAT-14 – od kiedy

Sprawdź, od kiedy zastosujesz nową deklarację VAT-14 oraz załącznik VAT-14/A

Resort finansów opublikował projekt rozporządzenia w sprawie wzoru deklaracji o należnych kwotach podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 103 ust. 5a ustawy o VAT. Projekt ten przewiduje wprowadzenie nowego wzoru deklaracji VAT-14 oraz załącznika VAT-14/A do tej deklaracji. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie i od kiedy podatnicy zastosują nową deklarację VAT-14.

Niekiedy podatnicy obowiązani są do wpłaty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów w określonym terminie od dnia powstania obowiązku podatkowego, a nawet w dacie przemieszczenia. Jest tak między innymi w przypadku wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów objętych tzw. pakietem paliwowym (zob. art. 103 ust. 5a ustawy o VAT).

W przypadku takich wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów podatnicy (a w przypadkach wskazanych w art. 17a ustawy o VAT płatnicy) obowiązani są składać naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawie rozliczania podatku akcyzowego deklaracje o należnych kwotach podatku za okresy miesięczne. Trzeba to zrobić w terminie do 5. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek ich zapłaty (zob. art. 99 ust. 11a ustawy o VAT). Deklaracje te składane są na formularzu VAT-14 wraz ze stanowiącymi ich integralna część załącznikami VAT-14/A.