Przy ustalaniu wymiaru urlopu na podstawie art. 1551 Kodeksu pracy, dalej: kp i 1552 kp, kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zgodnie z art. 154 § 1 i 2 kp. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Jeżeli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie takiego stosunku u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje dotychczasowy pracodawca. Poniżej przedstawiamy wymiar urlopu proporcjonalnego dla pracownika posiadającego prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni oraz 26 dni.
Pracownikowi, który kończy u danego pracodawcy zatrudnienie w ciągu roku kalendarzowego, przysługuje urlop proporcjonalny do okresu przepracowanego. Ta sama sytuacja dotyczy pracownika, który rozpoczął pracę w ciągu roku kalendarzowego.
Sezon urlopowy w pełni. Większość pracowników korzysta z dłuższych urlopów właśnie w okresie wakacyjnym. Sprawdź m.in.: jak udzielić pierwszego urlopu, w jakim wymiarze przysługuje urlop dla pracownika zatrudnionego na część etatu, a także w jakich sytuacjach udzielić urlop w wymiarze proporcjonalnym.
Przypomnijmy, że pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu. Urlop jest więc przywilejem niezbywalnym, ściśle związanym ze stosunkiem pracy i pokrewnymi, co oznacza, że tylko osoba z zawartą z pracodawcą umową o pracę, powołania, wyboru, mianowania, może liczyć na płatny odpoczynek. Nazwa urlopu określa jednocześnie jego cel, a więc przerwę w świadczeniu pracy i przeznaczenie wolnego czasu na relaks, odpoczynek od codziennych obowiązków służbowych.
Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.
Wiele z przepisów dotyczących urlopów wypoczynkowych budzi obecnie wątpliwości interpretacyjne. Wymagają one doprecyzowania lub zmiany ze względu na występujące luki w prawie. Stąd też przygotowywany jest projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.
Szykują się zmiany w udzielaniu urlopów wypoczynkowych dla pracowników powracających z urlopów wychowawczych. Już od 1 stycznia 2013 r. pracodawca nie obniży wymiaru urlopu wypoczynkowego po powrocie pracownika z urlopu wychowawczego. Czy zmiana ta będzie dotyczyła wszystkich pracowników wracających z urlopów wychowawczych?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip