Nasza spółka kupiła od polskiej firmy łóżka (faktura zakupu ze stawką 23%). Następnie zostały one przewiezione na Słowację – do firmy słowackiej, która organizuje punkt pomocowy na rzecz ukraińskich uchodźców wojennych. Nasza firma ponosi zarówno koszty zakupu, jak i transportu. Czy od bezpłatnego przekazania towarów – łóżek na Słowację – należy na podstawie faktury wewnętrznej naliczyć VAT należny? Jak potraktować taki VAT należny? Gdzie ująć w pliku JPK_V7M? Czy można odliczyć VAT naliczony z faktury zakupu?
Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że polskie firmy ponownie mogą ubezpieczać w KUKE sprzedaż na rynek ukraiński dóbr i usług, które nie są objęte moratorium płatniczym.
Ministerstwo Finansów poinformowało, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zostało opublikowane rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie tymczasowej liberalizacji handlu z Ukrainą.
Pracodawcy zatrudnili już 185 tys. obywateli Ukrainy w ramach uproszczonej procedury obowiązującej od połowy marca. Połowa tych osób znalazła pracę w województwie mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim lub łódzkim.
Ustawa z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw została podpisana przez Prezydenta w dniu 26 maja br. Nowelizacja wejdzie w życie 1 lipca 2022 r., jednak część jej przepisów zaczęła obowiązywać już 28 maja br., tj. z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Ostatnie zmiany polityczne rzutują negatywnie na gospodarkę. Jednostki gospodarcze i nie tylko zostają dotknięte skutkami toczącej się w Ukrainie wojny. Księgowi i kierownicy jednostek powinni w rzetelny sposób odzwierciedlić w księgach rachunkowych i sprawozdaniach finansowych skutki zdarzeń. Komitet Standardów Rachunkowości przedstawił rekomendacje dotyczące tego, w jaki sposób powinny zostać pokazane w rachunkowości konsekwencje toczącej się wojny, udzielanej pomocy podmiotom za granicą i mieszkańcom Ukrainy.
Został przyjęty przez RM projekt zmian, wg którego rząd utworzy system teleinformatyczny, który ułatwi nawiązywanie kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy. Dzięki rozwiązaniu osoba szukająca pracy będzie w stanie zmapować swoje kompetencje oraz potrzeby i uzyskać informację zwrotną dotyczącą ofert pracy i danych kontaktowych do potencjalnych pracodawców.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Przedsiębiorca (VAT czynny) zakupił żywność z przeznaczeniem na pomoc dla Ukrainy. Fakturę opłacił, opisał, że towar został przekazany do punktu Caritas jako pomoc. Nie ma pokwitowania potwierdzającego przyjęcie darowizny dla Ukrainy. Czy w tej sytuacji przedsiębiorca może odliczyć VAT i uwzględnić fakturę w kosztach? Sprawdźmy.
Ustawa z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego przewiduje w szczególności zamrażanie funduszy oraz zasobów gospodarczych osób i podmiotów wspierających rosyjską agresję na Ukrainę.
Od 30 kwietnia br. funkcjonuje nowa wersja wniosku o świadczenie pieniężne w wysokości 40 zł za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Zmiana ma związek z nowelizacją przepisów dotyczących wypłacania świadczenia, o którym mowa.
Dzięki rozwiązaniom przyjętym w rządowej specustawie pracę w Polsce znalazło już 102 tys. obywateli Ukrainy. Zdecydowana większość zatrudnionych – 75% to kobiety.
Świadczenia pieniężne z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, którzy znaleźli się w Polsce w wyniku konfliktu zbrojnego toczącego się w tym kraju, będą wypłacane dłużej niż przez okres 60 dni. Tak wynika z nowelizacji przepisów obowiązujących w tym zakresie, która weszła w życie pod koniec kwietnia br.
Pytanie: Czy podpisując umowę zlecenia z Ukraińcem, który uciekł przed wojną z Ukrainy po 24 lutego 2022 r. i który otrzyma polski PESEL, może w ramach umowy być wskazana kwota 1.000 zł brutto? Czy też trzeba zapewnić minimalne wynagrodzenie?
Ostatnie zmiany polityczne odbijają się na gospodarce. Jednostki gospodarcze i nie tylko zostają dotknięte skutkami toczącej się w Ukrainie wojny. Księgowi i kierownicy jednostek powinni w rzetelny sposób odzwierciedlić w księgach rachunkowych i sprawozdaniach finansowych skutki zdarzeń. Komitet Standardów Rachunkowości opracował i opublikował na stronie Ministerstwa Finansów rekomendacje dotyczące tego, w jaki sposób powinny zostać pokazane w rachunkowości konsekwencje toczącej się wojny, udzielanej pomocy podmiotom za granicą i mieszkańcom Ukrainy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip