Sprawdź, jak rozliczać ukraińskich pracowników i zleceniobiorców po zmianach regulacji obowiązujących w tym zakresie.
18 sierpnia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
Portal PPK jako spółka PFR wyszedł naprzeciw polskim pracodawcom zatrudniającym obcokrajowców. Przygotował materiały dla pracowników nieposługujących się językiem polskim. Zgodnie z danymi ZUS, niemal 1 mln 25 tys. obcokrajowców pracuje w Polsce legalnie i podlega ubezpieczeniom społecznym (dane z 9 sierpnia 2022). Największą część z nich według tych danych stanowią obywatele Ukrainy.
10 sierpnia weszło w życie rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z 4 sierpnia 2022 r., które zakłada udzielanie pomocy publicznej małym, średnim i dużym firmom. W puli programu jest prawie 45 milionów złotych dla firm, które ucierpiały z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Pomoc udzielana będzie do 31 grudnia 2022 r.
Dzięki uproszczonej procedurze zatrudnienia blisko 380 tys. obywateli Ukrainy, którzy opuścili swój kraj uciekając przed wojną, znalazło pracę w Polsce. Ukraińcy wypełniają luki w niektórych branżach, wielu z nich ma wyższe wykształcenie. Rynek pracy bardzo skorzystał na ich potencjale – wyjaśnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Na koniec czerwca liczba cudzoziemców objętych ubezpieczeniem emerytalnym przekroczyła 1 mln, z czego ok. 729 tys. osób to obywatele Ukrainy. Tak wynika z danych przedstawionych przez ZUS.
Podmioty, które zapewniły zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru PESEL, mogą złożyć wniosek o przyznanie świadczenia z tego tytułu, obejmującego okres przed 30 kwietnia 2022 r. Aby otrzymać pieniądze, powinny to zrobić w nieprzekraczalnym terminie do 15 lipca br.
Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa trafi do podpisu prezydenta. Nowelizacja przewiduje zmiany w zakresie zatrudniania obywateli Ukrainy.
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wystąpiła do Komisji Europejskiej (KE) o zwolnienie z cła i VAT towarów potrzebnych do łagodzenia skutków kryzysu humanitarnego w Ukrainie spowodowanego działaniami wojennymi i ujęcie Polski wśród adresatów tej decyzji.
Już ponad 270 tys. obywateli Ukrainy zostało zatrudnionych w ramach uproszczonej procedury. Tak wynika z danych przedstawionych przez resort rodziny i polityki społecznej.
Zbliża się termin na złożenie powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy w sytuacji niewypełnienia tego obowiązku dotychczas.
Obowiązuje już unijne rozporządzenie w sprawie nałożenia szóstego pakietu sankcji na Rosję. Wprowadziło ono m.in. zakaz świadczenia usług księgowych, audytowych i doradztwa podatkowego na rzecz podmiotów z tego kraju. W myśl przepisów rozporządzenia, umowy zawarte w tym zakresie z takimi podmiotami należy rozwiązać do 5 lipca br.
Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa trafi do podpisu prezydenta. W czwartek Sejm odrzucił poprawki Senatu do tej ustawy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip