Dnia 27 sierpnia Prezydent podpisał ustawę z 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Od 1 stycznia 2013 roku idąc do lekarza wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty i PESEL, prawo jazdy albo paszport. Dzięki wymianie informacji między Centralnym Wykazem Ubezpieczonych NFZ, a rejestrami ZUS i KRUS w recepcji szpitala lub przychodni będzie można sprawdzić online, czy jesteś ubezpieczony.
Na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów, które odbyło się 17 kwietnia 2012 r. Minister Pracy i Polityki Społecznej przedstawił projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz Kodeksu karnego. Nowelizacja ustawy wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w listopadzie 2010 r. orzekł niezgodność z Konstytucją oraz z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi niektórych przepisów dotyczących kar za uchylanie się od opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie z 20 marca 2012 r. w sprawie wysokości wskaźnika kwartalnej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i odsetek za zwłokę zewidencjonowanych na subkoncie za IV kwartał 2011 r. podał wysokość wskaźnika za IV kwartał 2011 r. Wskaźnik ten, podobnie, jak za III kwartał 2011 r., wynosi 101,89%.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o najniższej podstawie wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2012 r. dla niektórych grup ubezpieczonych. Do tej grupy zaliczają się również wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o. Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2012 r. nie może być niższa od kwoty 254,55 zł.
W dniu 27 grudnia Prezydent RP podpisał ustawę z 21 grudnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Od 1 lutego 2012 r. jak pracodawca będzie płacił wyższą składkę na ubezpieczenie rentowe. Sprawdź, o ile procent zwiększy się wysokość składki.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podało wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia rentowe i emerytalne w 2012 r. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2012 r. nie może być większa od kwoty 105.780 zł, czyli od trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy - zgodnie z art. 19 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Od nadwyżki ponad tę kwotę nie pobiera się składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Ministerstwo Pracy i Polityki społecznej podało limity wpłat na IKE i na składkę dodatkową w PPE, jakie będą obowiązywały w 2012 r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip