Do 28 lutego 2018 r. płatnicy mają obowiązek przekazać ubezpieczonym informację roczną zawierającą dane, które w poszczególnych miesiącach 2017 r. były wykazywane w miesięcznych raportach rozliczeniowych dla ZUS. Informacja służy zapoznaniu się̨ przez ubezpieczonego i potwierdzeniu ze stanem faktycznym odprowadzonych za niego składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne i wypłaconych świadczeń́, jeżeli takie były.
Wywiad zawodowy dla celów świadczeń z ubezpieczenia społecznego.
Trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk 1306). Projekt ustawy przewiduje, że każdy przedsiębiorca zostanie wyposażony w indywidualny rachunek składkowy, na który będzie wpłacać wszystkie należności do ZUS. Dowiedz się więcej.
Sprawdź, czy członek zarządu spółki z o.o. pełniący swoją funkcję na podstawie uchwały pobierający z tego tytułu wynagrodzenie podlega ubezpieczeniom społecznym. Poznaj najnowsze stanowisko ZUS.
Sąd Najwyższy orzekł, że norm cywilnoprawnych nie stosuje się w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych, chyba, że wyraźny przepis ustawowy to dopuszcza. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat aktualnie prezentowanego stanowiska sądu.
Zawarcie fikcyjnej umowy o pracę z pracodawcą zagranicznym nie daje prawa do skorzystania z zagranicznego ubezpieczenia społecznego na podstawie przepisów unijnych o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Takie stanowisko prezentuje Sąd Najwyższy. Poznaj szczegóły sprawy i przeczytaj komentarz eksperta.
Świadczenie na częściowe zaspokojenie wynagrodzeń pracowniczych za czas przestoju ekonomicznego, czy środki na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne pracowników należnych od pracodawcy - to tytuły pomocy finansowej na rzecz ochrony miejsc pracy jakie przewiduje projektowana ustawa.
Ustawa przewiduje wprowadzenie regulacji zabezpieczających przedsiębiorców i pracowników przed skutkami spowolnienia gospodarczego. Przygotowane przez rząd przepisy zawierają rozwiązania wspierające przedsiębiorców poprzez udzielanie im bezpośredniej pomocy finansowej, która zostanie przeznaczona na dopłaty do wynagrodzeń dla zatrudnionych pracowników.
Dnia 1 września 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Dzięki niej przedsiębiorca może skorzystać z „urlopu wychowawczego” - czyli zawiesić prowadzenie działalności na czas sprawowania opieki nad dzieckiem, a budżet państwa opłaci mu składki ZUS.
W porównaniu do ubiegłego roku przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą zapłacą w 2013 r. składkę zdrowotną o ponad 7 zł wyższą. Poza składką zdrowotną wyższe w tym roku są również składki na ubezpieczenia społeczne.
Wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o., którzy w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. podlegali obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności będą mogli skorzystać z abolicji dla płatników składek. Będzie to możliwe dzięki temu, że od 15 stycznia 2013 r. zacznie obowiązywać ustawa o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip