Małżeństwo jako podatnik VAT? Tak –Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 3 kwietnia 2025 r. otworzył taką możliwość. Orzeczenie w sprawie Grzera (C-213/24) dopuszcza uznanie wspólności majątkowej między małżonkami za podatnika VAT prowadzącego samodzielnie działalność gospodarczą. Choć wyrok nie zmienia automatycznie praktyki organów podatkowych, może stać się punktem zwrotnym w interpretacjach przepisów. Sprawdź, kiedy małżeństwo może działać jako wspólny podatnik VAT, jakie warunki muszą być spełnione i jakie skutki może to mieć dla sprzedaży prywatnych gruntów.
Stan faktyczny sprawy: sprzedaż działek przez małżonków
W 1989 r. małżonkowie zostali właścicielami szeregu działek gruntu rolnego na podstawie umowy nieodpłatnego przekazania przez rodziców gospodarstwa rolnego na następcę. Grunty te weszły do wspólności ustawowej małżonków. Po ok. 30 latach postanowili sprzedać te działki.
Przygotowanie transakcji zlecili spółce, która była odpowiedzialna za dokonanie podziału nieruchomości i za podjęcie działań w celu dokonania w związku z tym zmiany wpisów w rejestrze gruntów i księgach wieczystych, uzbrojenie nieruchomości w media, przeprowadzenie reklamy wśród potencjalnych nabywców i przygotowanie dokumentów niezbędnych do zawarcia aktów notarialnych sprzedaży działek ich nabywcom. Małżonkowie udzielili pełnomocnictwa tej spółce (zleceniobiorcy), upoważniając ją do działania w ich imieniu przed różnymi właściwymi polskimi organami.
Organ podatkowy: sprzedaż to działalność gospodarcza opodatkowana VAT
Dokonując kontroli organ podatkowy uznał, że ta sprzedaż stanowiła działalność gospodarczą, która powinna podlegać VAT. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że sporne działki, które były gruntami rolnymi, zostały przekształcone w działki budowlane przed ich sprzedażą, a dodatkowa działka została zakupiona w celu stworzenia dróg wewnętrznych i dróg dojazdowych do poszczególnych utworzonych działek. W związku z tym organ wydała w lipcu i wrześniu 2022 r. decyzje, w których zobowiązał męża do zapłaty VAT z tytułu rzeczonych sprzedaży i wydał analogiczną decyzję w odniesieniu do jego współmałżonki.
W ocenie małżonków dokonana sprzedaż stanowi jedynie zarządzanie majątkiem osobistym i nie jest w związku z tym objęta VAT. W związku z tym wniesiono skargę na decyzje organu podatkowego do WSA we Wrocławiu, który wystąpił o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym do TSUE.
Wątpliwości WSA we Wrocławiu dotyczyły wykładni art. 9 ust. 1 dyrektywy 2006/112/WE, w przypadku gdy – tak jak w tej sprawie – sporne działki przed ich sprzedażą nie były przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej, a ryzyko gospodarcze charakteryzujące prowadzenie samodzielnie działalności gospodarczej ponosi zasadniczo, ze względu na umowę zlecenia zawartą przez małżonków, zleceniobiorca, z którym zawarli oni umowę.
Sąd miał również wątpliwości co do praktyki organów podatkowych, która polega na kwalifikowaniu jako podatnika VAT każdego małżonka oddzielnie poprzez przypisanie mu połowy wartości sprzedaży, podczas gdy zgodnie z prawem krajowym w czasie trwania małżeństwa istnieje wspólność ustawowa między małżonkami, a małżonkowie ci działają wspólnie w celu dokonywania transakcji dotyczących przedmiotów majątkowych należącego do tego majątku.
Pytania prejudycjalne do TSUE
W tych okolicznościach WSA we Wrocławiu zwrócił się do TSUE z pytaniami prejudycjalnymi:
1. Czy przepisy art. 2 ust. 1 i art. 9 ust. 1 dyrektywy 2006/112/WE, należy interpretować w ten sposób, że osoba dokonująca sprzedaży nieruchomości, niesłużącej wcześniej do działalności gospodarczej, zlecając przygotowanie do sprzedaży profesjonalnemu przedsiębiorcy, który następnie, jako pełnomocnik tej osoby, podejmuje szereg zorganizowanych działań w celu podziału i zbycia za wyższą cenę, prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą?
2. Czy przepisy dyrektywy 2006/112/WE, a w szczególności art. 9 ust. 1 tej dyrektywy, należy interpretować w ten sposób, że za osobę prowadzącą samodzielnie działalność gospodarczą należy uznać odrębnie każdego ze współdziałających małżonków?
Czytaj też:
Zapłata za samochód firmowy z prywatnego konta małżonków
Wprowadzenie samochodu do firmy kupionego przy rozdzielności majątkowej
Czy możliwe jest osobne rozliczanie dochodów z najmu nieruchomości przez współmałżonków
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy małżeństwo może być uznane za jednego podatnika VAT;
Kiedy według TSUE wspólność majątkowa może być uznana za podatnika VAT;
Rewolucyjny wyrok TSUE;
Czy za podatnika VAT można uznać osobę, która sprzedaje grunt z majątku osobistego, zlecając profesjonalnemu pełnomocnikowi aktywne działania podobne do tych, jakie podejmują przedsiębiorcy.
Polecamy też:
Wydatek na nabycie działki i budowę lokalu w koszty firmy
Ulga mieszkaniowa a współwłasność działki, na której budowany jest dom
Przedsiębiorstwo energochłonne ubiegające się o zwrot części zapłaconej akcyzy od energii elektrycznej wykorzystanej przez ten podmiot, przy ustalaniu rzeczywistego kosztu jej nabycia, ma prawo uwzględniać także dodatkowe koszty związane z tym nabyciem, np. obowiązkowe opłaty dystrybucyjne. Tak wynika z niedawnego wyroku TSUE, na podstawie którego podatnicy mogą składać wnioski o wznowienie postępowań przed fiskusem w ich sprawach.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
MF udostępniło nową usługę w zakresie zezwoleń akcyzowych
Glikol i gliceryna nie zawsze bez podatku akcyzowego – MF wydał interpretację ogólną
Podstawa opodatkowania VAT w przypadku wniesienia aportu. Ważny wyrok TSUE w polskiej sprawie
Unijny Trybunał orzekał, że nie można pozbawić podatników prawa do odliczenia VAT tylko dlatego, że kwota transakcji opodatkowanych VAT na późniejszym etapie obrotu została uznana za niewystarczającą. Wyrok zapadł we włoskiej sprawie. Sprawdź, jakie może mieć konsekwencje dla polskich podatników.
Po przeczytaniu tekstu:
Polecamy też:
Jakie są zasady odliczania VAT? Podcast
Najczęściej popełniane błędy przy odliczaniu podatku VAT – szkolenie video
Czy przekazanie tabletów i smartfonów prenumeratorom czasopism trzeba opodatkować VAT? Niedawno Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C‑505/22. Wyrok ten dotyczy opodatkowania VAT prezentów od prenumerat. Poznaj praktyczne skutki tego wyroku.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Stawki VAT: Ważny wyrok TSUE dla całej branży gastronomicznej i cateringowej
TSUE: liczenie odsetek od nadpłat jest niezgodne z prawem UE
VAT od fotowoltaiki i azbestu w gminach - poznaj skutki ostatnich wyroków TSUE
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.