świadczenie rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne wypłacane przez pracodawcę – co z zaliczką na PIT i kwotą zmniejszającą podatek

Świadczenie rehabilitacyjne wypłacane przez pracodawcę – co z zaliczką na PIT i kwotą zmniejszającą podatek

Pracodawca jako płatnik ma obowiązek naliczania, pobierania i odprowadzania zaliczek podatkowych od wypłacanego świadczenia rehabilitacyjnego. Przy kalkulowaniu zaliczek należy uwzględniać kwotę zmniejszającą podatek, jeśli zawnioskował o to pracownik. Sprawdź szczegóły. Pobierz aktualny formularz ZNp-7 - Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne.

Podmiot zatrudniający w stosunku do należności wypłacanych za czas choroby pracownika pełni rolę płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Wiąże się to przede wszystkim z obowiązkiem obliczania i poboru w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy od tych należności. Dotyczy to m.in. także świadczenia rehabilitacyjnego, w stosunku do którego przy kalkulowaniu zaliczek podatkowych należy stosować ogólne reguły. Oznacza to m.in. konieczność uwzględniania kwoty wolnej od podatku poprzez stosowanie kwoty zmniejszającej podatek jeśli oświadczenie w tej sprawie złoży zatrudniony podatnik (np. na wzorze PIT-2 przygotowanym przez resort finansów).

Okres zasiłkowy a ciąża – kiedy wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego

Pytanie: Co należy zrobić jeżeli pracownica w trakcie zasiłku chorobowego w 2023 zaszła w ciążę? Okres zasiłku 182 dni upływa we wrześniu 2023 roku. Pracownica cały czas przebywa na zwolnieniu lekarskim teraz od innego lekarza (wcześniej była inna choroba niezwiązana z ciążą). Ciąża jest zagrożona i pracownica nie wróci do pracy. Planowy termin porodu wyznaczono na marzec 2024 roku. Co powinna zrobić pracownica i kiedy, jakie dokumenty złożyć po upływie 270 zasiłku dni do pracodawcy: czy do ZUS (pracodawca zatrudnia ponad 20 osób)? Czy dni zasiłku chorobowego będą się sumować, skoro rozpocznie się nowy rok, a przerwy nie było? Czy pracownica powinna złożyć wniosek o zasiłek rehabilitacyjny?