Ogłoszono nowy tekst jednolity ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych. Tekst został opublikowany w Dz. U. z 2025 r., poz. 421 i wszedł w życie 1 kwietnia 2025 roku.
Zmianę wprowadza ustawa z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r., poz. 1243). Dotyczy ona niektórych skutków wprowadzenia tzw. renty wdowiej dla świadczeń przedemerytalnych.
Zmiany wynikają z wprowadzenia od 1 stycznia 2024 r. świadczenia wspierającego osoby niepełnosprawne określonego w ustawie o świadczeniu wspierającym (Dz. U. poz. 1429 z późn. zm.).
Pytanie: Jestem 55-letnim mężczyzną pracującym w ZPChr do 31 grudnia 2008 r. Mam udokumentowanych 40 lat pracy. W maju br. planowane są zwolnienia. Czy jeżeli otrzymam zwolnienie z pracy, mogę zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy, a następnie ubiegać się o wcześniejszą emeryturę? Czy od razu powinienem zgłosić się do ZUS? Nie posiadam orzeczenia z tytułu niezdolności do pracy. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy osoba pobierająca emeryturę ma prawo do dodatkowej renty rodzinnej po zmarłym małżonku, który przed śmiercią pobierał świadczenie emerytalne? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy mając 35 lat przepracowane i skończone 53 lata, w razie zwolnienia przez zakład pracy mogę ubiegać się o zasiłek przedemerytalny? - pyta Czytelniczka z Wąbrzeźna.
Pytanie: Czy kobieta urodzona w 1955 r., posiadająca 32-letni okres składkowy (w tym 15 lat w warunkach szkodliwych) może ubiegać się o przyznanie wcześniejszej emerytury, czy świadczenia przedemerytalnego? Od 1 lutego br. zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy – pyta kadrowa z Torunia.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip