Pytanie: Czy nauczycielowi będącemu na zwolnieniu lekarskim w okresie wypowiedzenia, który nie wykorzystał należnego urlopu wypoczynkowego, przysługuje ekwiwalent za urlop? Czy fakt wypowiedzenia przez szkołę takiej umowy z przyczyn likwidacji etatu może powodować zaniechanie jego wypłaty? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Spółka zgłosiła do ubezpieczeń społecznych pracownika 10 dni po terminie. ZUS ZUA powinien być złożony 15. dnia miesiąca, a został złożony 25. danego miesiąca. Czy w tym przypadku ZUS zastosuje jakieś sankcje wobec płatnika? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy mając 35 lat przepracowane i skończone 53 lata, w razie zwolnienia przez zakład pracy mogę ubiegać się o zasiłek przedemerytalny? - pyta Czytelniczka z Wąbrzeźna.
Pytanie: Czy w świadectwie pracy jestem zobowiązana wpisać tryb i podstawę prawną rozwiązania umowy o pracę? Czy wystarczy wpisać np. „na mocy porozumienia stron” bez podawania, na podstawie jakiego artykułu umowa o pracę została rozwiązania – pyta kadrowa z Warszawy.
Pytanie: We wrześniu 2007 r. kończę 55 lat. Mam 30 lat pracy, w tym 18 lat w warunkach szczególnych (dokumenty poświadczające pracę w szczególnych warunkach złożone są w ZUS). Obecnie do końca tego roku mam przyznaną rentę. Czy we wrześniu 2007 r. będę mógł składać dokumenty w ZUS o przyznanie wcześniejszej emerytury – pyta Czytelnik z Warszawy.
Pytanie: Jestem współwłaścicielem spółki jawnej, zatrudniam 18 pracowników. Od maja br. powstaje nowa spółka jawna, o innej nazwie, ale posiadająca tych samych współwłaścicieli, o pokrewnym profilu stolarsko-budowlanym. Mam zamiar przenieść trzech pracowników ze starej firmy do nowej. Dodam, że jednemu z pracowników umowa o pracę w starej firmie wygasa z końcem kwietnia br., drugiemu z końcem br., trzeci pracownik ma zawartą umowę na czas nieokreślony. Wszyscy mają aktualne badania dopuszczające do prac na wysokościach pow. 3 m. Czy w tej sytuacji muszę rozwiązać umowę z tymi pracownikami, nawiązać nową i wysłać ich na badania wstępne do lekarza? - pisze przedsiębiorca z Warszawy.
Pytanie: Pracownica otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Czy w tym okresie może złożyć podanie o urlop wychowawczy? Do jakiego momentu będzie go wykorzystywała? - pyta kadrowa z Sochaczewa.
Pytanie: Pracownica korzystała z urlopu macierzyńskiego do 22 stycznia 2007 r. Za rok 2006 pozostało jej do wykorzystania 19 dni urlopu wypoczynkowego. Proszę o ustalenie proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego za rok 2007 ( jej wymiar roczny 20 dni). Pracownica nie wystąpi z wnioskiem o urlop wychowawczy, tylko o rozwiązanie umowy o pracę na zasadzie porozumienia stron z powodu zmiany miejsca zamieszkania. Jak zapisać to prawidłowo w świadectwie pracy, aby uzyskała zasiłek dla bezrobotnych bez oczekiwania? – pyta kadrowa z Grudziądza.
Pytanie: W firmie, w której pracuje i zajmuję się przede wszystkim kadrami, zatrudniony jest pracownik, który od stycznia 2006 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim, a po okresie zasiłku chorobowego uzyskał prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, które w pełni wykorzystał. W obecnej chwili pracownik wrócił do pracy i oczekuje od pracodawcy wypłaty ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy za rok 2005, 2006. Czy pracodawca na życzenie pracownika ma obowiązek wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop? Moim zdaniem, w pierwszej kolejności pracownik powinien wykorzystać przysługujący mu urlop, a wypłata ekwiwalentu powinna nastąpić w sytuacji rozwiązania stosunku pracy – pisze kadrowa z Gliwic.
Pytanie: Czy pracownica, która przebywa na urlopie wychowawczym do 30 września 2007 r., może wrócić szybciej do pracy? Czy po powrocie do pracy pracodawca może ją zwolnić? Jeśli tak, to na jakiej podstawie? – pisze kadrowa z Olsztynka.
Pytanie: Czy kilkumiesięczny okres (od 13 listopada 2006 r. do dnia dzisiejszego - tak długo trwało postępowanie wyjaśniające) pozbawienia przez ZUS pracownika prawa do zasiłku chorobowego (odwołanie od decyzji ZUS do sądu pracy), przy równoczesnym zaniechaniu przez zakład pracy czynności prawnych, wynikających z zapisu art. 53 Kodeksu pracy, będzie miało wpływ na przyznanie zasiłku dla bezrobotnych po ustaniu stosunku pracy? W świetle przedstawionych faktów obawiam się, że ta kilkumiesięczna przerwa bez prawa do zasiłku chorobowego nie spełni warunku wskazanego w art. 71 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – pisze kadrowa z Gdyni.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip