Pytanie: Jak należy zaksięgować fakturę za zaliczkę za sprzedaż nieruchomości? Wpływ zaliczki nastąpił przed podpisaniem aktu notarialnego. Końcowej sprzedaży jeszcze nie było.
Ujętych w ewidencji środków trwałych nieruchomości gruntowych i sieci gazowych używanych wcześniej w działalności gospodarczej nie uwzględnia się przy wyliczaniu współczynnika struktury sprzedaży, niezależnie od tego, czy transakcje te są sporadyczne czy też nie.
Sprawa dotyczyła gminy, która sprzedała kilka nieruchomości. Podkreśliła jednak, że nie jest to sprzedaż regularna. Gmina zapytała ministra finansów, czy obrót z tytułu dostaw nieruchomości stanowiących mienie komunalne należy uwzględnić w kalkulacji proporcji sprzedaży.
Zdaniem gminy – nie.
Z takim stanowiskiem nie zgodził się organ podatkowy.
Sprawą ostatecznie zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, który przyznał rację gminie. Zdaniem sądu obrót z odpłatnego zbycia przez gminę, np. lokali mieszkalnych ujętych w środkach trwałych i używanych w działalności, nie powinien być uwzględniany przy kalkulacji wartości współczynnika struktury sprzedaży.
– Sporządzając roczną korektę VAT, trzeba pamiętać m.in. o kwotach sprzedaży niepodlegających wliczeniu do wartości obrotu służącego do wyliczenia proporcji – przypomina Mirosław Siwiński, radca prawny, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Witolda Modzelewskiego.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip