Przedsiębiorcy zastanawiają się, czy jeśli sprzedaż w grudniu 2022 roku została udokumentowana fakturą wystawioną w styczniu 2023 roku – to wartość tej transakcji wlicza się do limitu sprzedaży w 2022 roku warunkującego możliwość skorzystania w 2023 roku ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ustawy o VAT. Na podstawie tego przepisu zwalnia się bowiem od VAT sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł.
1 lutego br. w życie weszły w życie przepisy, które nałożyły na niektóre podmioty obowiązek prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży. Za jego naruszenie grożą dotkliwe kary finansowe, w wysokości nawet do 100.000 zł.
Od 2022 r. zaczną obowiązywać przepisy ważne dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż na rzecz konsumentów. Może być niezbędna weryfikacja umów i firmowych regulaminów.
Z początkiem przyszłego roku zaczną obowiązywać przepisy ważne dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż na rzecz konsumentów. Zmiany spowodują konieczność weryfikacji umów w tym zakresie, a także dotyczących takiej sprzedaży firmowych regulaminów.
W praktyce zdarzają się przypadki, iż podatnik obowiązany do zaewidencjonowania sprzedaży dokona tego w sposób nierzetelny. W konsekwencji zapisy księgowe nie odzwierciedlają rzeczywistości. Na podstawie takiej dokumentacji nie sposób określić prawidłowej wielkości sprzedaży. Fiskus zyskuje wówczas prawo do oszacowania wielkości sprzedaży. Wszystko po to, by możliwe stało się określenie należnego podatku.
Trzy osoby pełnoletnie i niepozbawione praw publicznych mogą założyć stowarzyszenie zwykłe. Nie jest ono wpisane do KRS. Nie muszą one tworzyć statutu – ich działania są prowadzone na podstawie regulaminu. Stowarzyszenie zwykłe nie ma osobowości prawnej, jest tzw. ułomną osobą prawną. Może jednak zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane. Wielu sprzedawców, a także przedstawicieli tych organizacji ma wątpliwości, w jaki sposób prawidłowo dokumentować sprzedaż dla tego typu podmiotów.
Zmiany związane z implementacją dyrektyw 2017/2455 oraz 2019/1995
Do wysyłki nowego JPK zostało już tylko 5 dni. Dodatkowe obowiązki związane z przygotowaniem JPK_VAT, czyli stosowanie odpowiednich oznaczeń i kodów stanowią spore wyzwanie. Jeden z przedsiębiorców sprzedaje meble odbiorcom spoza unii. Czy w związku ze zmianami, które weszły od 1 października 2020 r. w JPK działalność ta podlega dodatkowym oznaczeniom GTU i czy symbole GTU dotyczą tylko sprzedaży? Sprawdźmy wyjaśnienie eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip