Resort finansów poinformował, że Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) będzie finansować spółki, które następnie podlegają restrukturyzacji.
Od 1 stycznia 2021 w życie wejdą takie zmiany jak zwiększony limit przychodowy dla 9% stawki CIT, opodatkowanie spółek komandytowych, limit dla komandytariusza, estoński CIT.
Jakie kroki należy podjąć, zarówno w spółce, jak i względem fiskusa, aby spółka komandytowa została podatnikiem CIT nie od 1 stycznia 2021 r., lecz mogła odroczyć ten termin do 1 maja 2021 r.? Jakie dokumenty złożyć do skarbówki?
Nowelizacja ustawy o CIT wprowadziła ogromne zamieszanie wśród podatników będących spółkami jawnymi i komandytowymi. Ustawodawca postanowił ustanowić te dwie spółki osobowe podatnikiem CIT. W przypadku spółki komandytowej sprawa jest oczywista - z mocy prawa staje się ona podatnikiem CIT, natomiast w odniesieniu do spółki jawnej, w niektórych okolicznościach dalej będzie mogła być opodatkowana na obecnych zasadach. Poznaj szczegóły.
Początek 2021 rok to wiele zmian w podatkach dochodowych. Podatnicy muszą się też przygotować na nowe obowiązki. Przedstawiamy praktyczne zestawienie zmian w PIT i CIT przygotowane przez ekspertów Accreo.
Opodatkowanie spółek komandytowych rodzi komplikacje związane z rozliczeniami jej wspólników. Dotyczy to m.in. strat wspólników, wynikających z ich dotychczasowego uczestnictwa w spółce komandytowej. Nadanie spółkom komandytowym statusu podatnika powoduje, że przyszłe dochody spółki komandytowej, z którymi straty te mogłyby być rozliczone, nie będą już dalej przypisywane wspólnikom.
30 listopada br. w Dzienniku ustaw zostały opublikowane nowelizacje wprowadzające zmiany w podatkach dochodowych, w tym m.in.: estoński CIT, opodatkowanie spółek komandytowych, czy ograniczenia ulgi abolicyjnej.
Sejm przegłosował w sobotę nowelizację ustaw podatkowych, która m.in. wprowadza opodatkowanie CIT dla spółek komandytowych. Zmiany wchodzą w życie od 1 stycznia 2021 r., z możliwością odroczenia do 1 maja 2021 r. Od przyszłego roku wejdzie też zmiana wprowadzająca estoński CIT. Co jeszcze się zmieni po 31 grudnia br.?
Opodatkowanie spółek komandytowych rodzi komplikacje związane z rozliczeniami jej wspólników. Dotyczy to m.in. strat wspólników, wynikających z ich dotychczasowego uczestnictwa w spółce komandytowej. Nadanie spółkom komandytowym statusu podatnika powoduje, że przyszłe dochody spółki komandytowej, z którymi straty te mogłyby być rozliczone, nie będą już dalej przypisywane wspólnikom. Sprawdź więcej na ten temat.
Resort finansów poinformował, że Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) będzie finansować spółki, które następnie podlegają restrukturyzacji. Dowiedz się więcej.
Resort finansów postanowił przesunąć o kilka miesięcy wejście w życie przepisów, które zakładają opodatkowanie CIT spółek komandytowych. Dowiedz się więcej.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip