Na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych podatnik ma obowiązek rozpoznawania przychodów, a także prawo do uznania wydatków za koszt uzyskania przychodów. To oznacza, że jeśli uzyska przychód, to musi go wykazać do opodatkowania PIT, a jeśli poniesie wydatek, to w zależności do swego wyboru może go uznać za koszt podatkowy bądź nie.
Pytanie: Ze spółki komandytowej wystąpił komandytariusz ze skutkiem na 31 grudnia 2021 r. Cały należny mu zysk za 2021 rok został wypłacony. Jeżeli chodzi natomiast o sprawy niezakończone, zyski przyszłych okresów, kapitał udziałowy, to spółka podpisała z nim porozumienie, w którym ustalona została kwota obejmująca jego wszelkie roszczenia. Wyżej wymieniona kwota została wypłacona na konto występującego wspólnika w 2022 roku. Jak powinna zostać zaksięgowana kwota porozumienia? Na koniec 2021 roku spółka nie posiadała kapitału rezerwowego ani zapasowego, jednak będzie chciała teraz taki utworzyć.
Rok 2021 jest szczególnym czasem dla spółek komandytowych, które w tym roku uzyskały status podatnika CIT, co przekłada się też w określony sposób na kwestie dotyczące rachunkowości. Dotyczy to w szczególności zasad sporządzania sprawozdań finansowych. Przeczytaj o czym warto pamiętać.
Rok 2021 jest szczególnym czasem dla spółek komandytowych, które w tym roku uzyskały status podatnika CIT, co przekłada się też w określony sposób na kwestie dotyczące rachunkowości. Dotyczy to w szczególności zasad sporządzania sprawozdań finansowych. Dlatego warto skorzystać ze wskazówek eksperta.
Pytanie:Spółka komandytowa od maja br. stała się płatnikiem podatku dochodowego. Za maj 2021 r. spółka osiągnie dochód w wysokości 895.000 zł, z tego powinna zapłacić podatek w wysokości 170.050, zł (895.000 × 19%). W spółce komplementariusz ma 5% udziałów, natomiast komandytariusz 95%. W jaki sposób ma zostać ustalony dochód do opodatkowania u wspólników? Czy podatek powinni odprowadzić wspólnicy, czy spółka?
Zmiana statusu spółek komandytowych do celów podatkowych, która nastąpiła z początkiem bieżącego roku, spowodowała wiele wątpliwości odnośnie do rozliczeń tych podmiotów na gruncie przepisów ustawy o CIT. Dotyczą one również kwalifikacji wydatków ponoszonych przez spółki do kosztów podatkowych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip