Spółki komandytowe, które skorzystały z możliwości odroczenia objęcia ich CIT z początkiem 2021 roku, zmienią swój status podatkowy 1 maja br. Mogą tego uniknąć przekształcając się w inną spółkę, np. jawną. Jak się okazuje, w praktyce takie przekształcenie może okazać się problematyczne. Opodatkowanie spółek komandytowych od 1 maja 2021 r. CIT księgowym przysporzy pracy.
Przepisy nie nakładają obowiązku zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego przez spółkę komandytową ani przez jej wspólników w przypadku gdy podmiot ten skorzysta z przysługujących mu ustawowych uprawnień i zostanie objęty CIT dopiero od 1 maja 2021 r.
W związku ze zmianą przepisów dot. spółek komandytowych zarząd zdecydował się przedłużyć rok obrotowy do kwietnia 2021. Do tej pory była to „spółka z o.o., sp. komandytowa”, podlegająca badaniu przez biegłego rewidenta, rok obrotowy – kalendarzowy. Jak to będzie wyglądało w praktyce?
Z początkiem tego roku podatnikami CIT stały się spółki komandytowe, które nie były do tej pory w ogóle podatnikami podatku dochodowego. Jedynie wspólnicy spółki komandytowej, tj. komplementariusze oraz komandytariusze byli podatnikami podatku dochodowego. Spółki komandytowe mogą przesunąć termin stania się podatnikami CIT na 1 maja 2021 r. Czy trzeba składać jakieś zawiadomienie w związku z tym?
Ministerstwo finansów poinformowało o kwestiach związanych z rokiem obrotowym i obowiązkach związanych ze sporządzaniem sprawozdań finansowych spółek komandytowych, w związku ze zmianami przepisów dotyczących spółek komandytowych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip