Podatnik prowadzidziałalność w ramach dwuosobowej spółki cywilnej (po 50% udziałów, PKPiR i VAT). Firma zakupiła nowy samochód na fakturę 6 lat temu. W chwili obecnej samochód jest zamortyzowany. Czy wspólnik może odkupić samochód od spółki i wycofać z ewidencji środków trwałych?
Od 2020 r. zostanie wprowadzona nowa forma prawna − prosta spółka akcyjna (PSA). Takie rozwiązanie przewiduje projekt, który stanowi część przygotowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pakietu: „100 zmian dla firm - Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców”. Na czym będzie polegała PSA? Sprawdź.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem o sygn. akt I SA/Gl 668/18 (nieprawomocny) wpisał się w dotychczasową, korzystną dla podatników, linię orzeczniczą sądów administracyjnych dotyczącą skutków podatkowych przejęcia spółki osobowej przez spółkę kapitałową. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej pozostaje jednak nieugięty i składa skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Sejm 13 listopada br. przyjął przepisy umożliwiające podejmowanie wszystkich uchwał przez wspólników na odległość, w trybie obiegowym. Wprowadzone zostaną również zasady zwrotu przez wspólników zaliczek pobranych na poczet dywidendy. Sprawdź najnowsze zmiany w spółkach.
Spółka B przejęła od spółki A 4 działy, w których łącznie zatrudnionych w jest 50 pracowników. W spółce A pozostała administracja, kadry, płace i księgowość, natomiast spółka B nie posiada dotychczas takich działów w swojej strukturze organizacyjnej. Czy spółka A może wykonywać dotychczasowe naliczenia i rozliczenia byłych już pracowników oraz prowadzić księgowość spółce B bez żadnych dokumentów (umów miedzy spółkami) na wykonywanie tych czynności? Czy pracownicy wymienionych działów spółki A na polecenie swojego przełożonego powinni obsługiwać spółkę B?
Sprawdźmy, czy za osobę, która wstąpiła do spółki cywilnej po śmierci współmałżonka, a wcześniej pracowała w niej na umowę o pracę należy opłacać składki ZUS. Czy przysługuje jej „ulga na start”, jeżeli nie prowadziła wcześniej działalności? Jakie jest stanowisko ZUS? Przeczytaj tekst i dowiedz się więcej na ten temat. Dzięki tej wiedzy, będziesz wiedział jak prawidłowo postępować.
Przedsiębiorstwa mogą funkcjonować w różnych formach prawnych, a jedną z nich jest spółka cywilna. Poniżej prezentujemy analizę różnych aspektów prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip