Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Pytanie: Zmarł nasz pracownik, więc należy wypłacić świadczenia po zmarłym. Zgodnie z posiadaną dokumentacją nie ma osób uprawnionych do renty rodzinnej, więc prawa majątkowe ze stosunku pracy wchodzą do spadku. Wiem, że jako DPS nie musimy poszukiwać spadkobierców. Moje pytanie dotyczy księgowego rozliczenia niewypłaconego wynagrodzenia zmarłego pracownika. Powinnam naliczyć ekwiwalent za urlop, zasiłek chorobowy i zaksięgować na kontach 404/240, gdzie będzie naszym zobowiązaniem do czasu wypłaty spadkobiercom? Czy może zaksięgować na koncie 240 dopiero wówczas, gdy zgłoszą się spadkobiercy. Jest jeszcze taka możliwość, że naliczam zaległe wynagrodzenie, księguję na koncie 404/240 i przekazuje na konto depozytowe (konto, na którym są depozyty mieszkańców 240/130), następnie albo wypłacę z depozytu osobom uprawnionym, albo po określonym czasie przekażę do depozytu sądowego. Bardzo proszę o pomoc, jak należy postąpić w tej sytuacji.
Śmierć przedsiębiorcy powoduje ustanie obowiązku ubezpieczeń społecznych. Ewentualne zobowiązania w tym zakresie wchodzą do długu spadkowego, za który odpowiedzialność ponoszą spadkobiercy.
Minister finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą tego, czy spadkobierca ma obowiązek sporządzania spisu z natury i opodatkowania VAT towarów, które nabył w ramach spadkobrania po zmarłym przedsiębiorcy, jeżeli zamierza wykorzystywać nabyte towary we własnym biznesie.
Zasada jest taka, że w przypadku śmierci pracodawcy dochodzi do wygaśnięcia stosunków pracy łączących go z pracownikami. Dotyczy to oczywiście sytuacji, w której pracodawca jest osobą fizyczną zatrudniającą pracowników bezpośrednio w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Ma to się zmienić. Sprawdźmy.
Dobiegają końca prace nad rządowym projektem ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Nowe przepisy mają na celu na celu stworzenie jasnych i bezpiecznych ram prawnych dla przedsiębiorstw rodzinnych prowadzonych przez osobę fizyczną wpisaną do CEIDG.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip