Rozliczenie podatków za zmarłego wspólnika

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 10 stycznia 2025
Pytanie: W spółce jawnej złożonej z 3 wspólników (ojciec, córka, zięć) umarł ojciec, a jego udziały przejęła córka. W spółce zrobiono remanent. Jak rozliczyć podatki za zmarłego wspólnika (ojca)?
Odpowiedź:

Jeśli chodzi o rozliczenie podatku dochodowego za wspomniany okres, to urząd skarbowy określi w drodze decyzji, którzy spadkobiercy będą zobowiązania do zapłaty zobowiązania podatkowego w PIT. Zeznania za zmarłego wspólnika nie składa się.

Odpowiedzialność podatkową za zobowiązania podatkowe w zakresie PIT zmarłego wspólnika spółki jawnej ponoszą jego spadkobiercy.

Zakres tej odpowiedzialności regulowany jest na takich samych zasadach jak zakres odpowiedzialności wynikającej z Kodeksu cywilnego.

Jeśli zatem spadkobierca odrzuci spadek, to nie będzie odpowiadał za zobowiązania podatkowego, ale też nie będzie mu należna nadpłata jaka była należna zmarłemu spadkodawcy.

Spadkobiercy nie składają rocznego zeznania PIT za zmarłego wspólnika. Natomiast urząd skarbowy powinien przeprowadzić postępowanie podatkowe zakończone decyzją, w której określi wysokość zobowiązania podatkowego w PIT, który będą mieli do zapłaty spadkobiercy. Termin zapłaty wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Autor:

Jakub Rychlik, doradca podatkowy

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Doradca podatkowy (nr wpisu 11549), prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz