Pytanie: Od maja 2007 r. jestem na wcześniejszej emeryturze (mężczyzna lat 60). Oprócz tego prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się na PKPiR. Z działalności gospodarczej opłacam tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. A co z wysokością osiągniętego dochodu z działalności gospodarczej? Ile mogę zarobić dodatkowo, aby moje świadczenie nie uległo zmniejszeniu lub wstrzymaniu? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą. Mój mąż pomaga mi przy prowadzeniu działalności gospodarczej, ale tylko dorywczo. Jaki mam obowiązek w stosunku do ZUS? Czy mogę go zatrudnić np. na 1/2 etatu? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy emerytura przyznana w 2007 r. będzie podlegała waloryzacji na ogólnych zasadach? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Osoba pobiera rentę rodzinną na siebie i 3 małoletnich dzieci w wieku od 10 do 17 lat po zmarłym w wypadku przy pracy mężu, w wysokości 1.244 zł brutto. W najbliższym czasie zamierza podjąć pracę zarobkową z wynagrodzeniem 1.000 zł brutto. Czy podjęcie pracy wpłynie na wysokość pobieranej renty? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Od 1 lipca br. uległa zmianie wysokość składki rentowej. Składki na ZUS za pracowników opłacam za czerwiec do 15 lipca, a pensję pracownikom za czerwiec też wypłacam w lipcu (dokładnie 10. dnia miesiąca). Jak wyliczyć tę składkę na dokumentach ZUS? Czy tak jak było do 30 czerwca br., czy już uwzględniając zmiany wprowadzone 1 lipca br.? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy usługi księgowe świadczone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dla byłego pracodawcy w większym zakresie w jego siedzibie nie wpłyną na pobieraną wcześniejszą emeryturę? Czynności te wykonywałam również przed nabyciem praw emerytalnych. Posiadam certyfikat księgowy. Działalność gospodarczą rozliczam na zasadach ogólnych. Opłacam ubezpieczenie zdrowotne.
Pytanie: Czy osoba pobierająca emeryturę po zmarłym mężu zachowa do niej prawo po wyjeździe z kraju, gdzie ma zamiar ponownie zawrzeć związek małżeński? Chodzi o wyjazd stały do Australii na wizę partnersko-sponsorowaną.
Pytanie: Pracownik uzyskał prawo do renty. W związku z tym musimy wypłacić mu odprawę rentową. Czy od odprawy rentowej należy odprowadzić składki na ZUS i podatek dochodowy?
Pytanie: Jakie dokumenty ma złożyć do ZUS matka małoletniego dziecka, któremu zmarł ojciec? Rodzice dziecka nie byli małżeństwem. Małoletnie dziecko miało zasądzone alimenty od zmarłego ojca. Matka nie posiada dokumentów potwierdzających okresy składkowe i nieskładkowe zmarłego – pisze księgowa z Ostrołęki.
Pytanie: Pracownik zatrudniony w naszej firmie przebywał 20 dni na urlopie bezpłatnym. W związku z tym otrzymał wynagrodzenie mniejsze niż minimalne. Czy miesiąc, w którym pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym, będzie można zaliczyć do staży pracy wymaganego do przyznania emerytury? – pyta kadrowa z Kołobrzegu.
Pytanie: We wrześniu 2007 r. kończę 55 lat. Mam 30 lat pracy, w tym 18 lat w warunkach szczególnych (dokumenty poświadczające pracę w szczególnych warunkach złożone są w ZUS). Obecnie do końca tego roku mam przyznaną rentę. Czy we wrześniu 2007 r. będę mógł składać dokumenty w ZUS o przyznanie wcześniejszej emerytury – pyta Czytelnik z Warszawy.
Pytanie: Pracownica, która przebywa na urlopie wychowawczym, otrzymała rentę. Jakie w związku z tym obowiązki wobec ZUS ma pracodawca? Czy, zgodnie z prawem, można ją zwolnić z pracy? – pyta księgowa z Torunia.
Pytanie: Od kilku lat prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i do marca 2006 r. miałem przyznane prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Od kwietnia 2006 r. lekarz orzecznik ZUS nie przedłużył mi renty. Obecnie złożyłem apelację do Sądu Apelacyjnego za pośrednictwem Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Kto pokryje koszty sądowe dotychczasowych spraw, w przypadku gdy moja apelacja nie będzie dla mnie korzystna i sprawę wygra ZUS? – pyta przedsiębiorca z Warszawy.
Pytanie: Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą, która osiągnęła wiek emerytalny, może przejść na emeryturę bez konieczności bycia zatrudnionym na umowę o pracę? - pyta księgowa z Olsztyna.
Pytanie: Decyzję o przyznaniu renty z tytułu niezdolności do pracy byłego naszego pracownika otrzymaliśmy po jego śmierci. Czy jednorazowa odprawa należy się dla żony zmarłego pracownika? Pracownik ten został zwolniony wcześniej w związku z tym, iż przebywał na zwolnieniu lekarskim 182 dni. Jeśli tak, czy przy naliczaniu odprawy należy uwzględniać koszty uzyskania przychodu i ulgę podatkową tak, jak przy obliczaniu wynagrodzenia na podstawie umowy o pracę oraz czy naliczyć składki ZUS? - pyta księgowa z Rypina.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip