Czy rekompensata za zerwanie umowy deweloperskiej może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów? Najnowsza interpretacja podatkowa wskazuje, że takie wydatki, powiązane z wyższą ceną sprzedaży lokali, mogą wspierać optymalizację podatkową dewelopera. Dowiedz się, jak poprawnie rozliczać takie wydatki.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy rekompensata za zerwanie umowy deweloperskiej może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?
Polecamy też:
Rekompensata za rozwiązanie umowy najmu przed czasem bez prawa do ryczałtu
Wypłata odszkodowania przez ubezpieczyciela – co z przychodem biura rachunkowego
Przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi, która we wrześniu br. nawiedziła tereny naszego kraju, nie zapłacą podatku dochodowego od rekompensat wypłaconych im z tego tytułu przez ubezpieczycieli. Wskazuje na to treść nowych regulacji, których projekt został przygotowany przez Ministerstwo Finansów.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Świadczenie interwencyjne dla firm poszkodowanych w powodzi – jak złożyć wniosek do ZUS
Interwencja RPO w sprawie opodatkowania odszkodowań dla przedsiębiorców, których dotknęła powódź
Ułatwienia dla użytkowników kas fiskalnych z terenów powodziowych
Ministerstwo Finansów o rozwiązaniach podatkowych dla firm, które dotknęła powódź
Czasem zdarzają się sytuację, gdy przedsiębiorca kupi towar, wpłaci zaliczkę, a mimo to zamówienie do niego nie dotrze. Pojawia się wówczas pytanie, czy otrzymana przez podatnika rekompensata od kontrahenta będzie stanowiła przychód z działalności gospodarczej? Sprawdźmy to.
W toku prowadzonej działalności może wystąpić sytuacja, że przedsiębiorca dokonał zakupu i zapłaty za towar (wpłaty zaliczki), którego nie otrzymał. Zapłata zaliczki udokumentowana jest otrzymaną fakturą zaliczkową, a faktury końcowej podatnik nie otrzymał.
Faktury zaliczkowe na zamówiony towar nie zostały uwzględnione w kosztach uzyskania przychodów. Zdarza się, że w takiej sytuacji, zgodnie z wewnętrznymi regulacjami kontrahenta (np. regulaminy), że podatnik (przedsiębiorca) otrzymuje od kontrahenta rekompensatę, w związku z dokonaniem transakcji zakupu towaru, która to dostawa nie została zrealizowana.
W sytuacji, gdy otrzymana rekompensata okazałaby się nienależna lub sprzedający (kontrahent) naprawi szkodę, to podatnik (przedsiębiorca) jest zobowiązany do niezwłocznego zwrotu na rachunek kontrahenta. W takiej sytuacji powstaje wątpliwość, czy otrzymana przez podatnika (przedsiębiorcę) rekompensata w wyniku wykonania przez kontrahenta (sprzedawcę) postanowień regulaminu będzie stanowiła przychód z działalności gospodarczej?
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Odszkodowanie od ubezpieczyciela przekazane klientom - nie jest przychodem
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.