Rekompensata za zerwanie umowy deweloperskiej – sprawdź, czy zaliczysz do kosztów podatkowych

Autor: Mateusz Chrzanowski

Dodano: 13 stycznia 2025
Rekompensata za zerwanie umowy deweloperskiej – sprawdź, czy zaliczysz do  kosztów podatkowych

Czy rekompensata za zerwanie umowy deweloperskiej może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów? Najnowsza interpretacja podatkowa wskazuje, że takie wydatki, powiązane z wyższą ceną sprzedaży lokali, mogą wspierać optymalizację podatkową dewelopera. Dowiedz się, jak poprawnie rozliczać takie wydatki.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Czy rekompensata za zerwanie umowy deweloperskiej może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?

Polecamy też:

Rekompensata za rozwiązanie umowy najmu przed czasem bez prawa do ryczałtu

Wypłata odszkodowania przez ubezpieczyciela – co z przychodem biura rachunkowego

Rekompensata wypłacana w związku z zerwaniem umowy deweloperskiej może stanowić koszt uzyskania przychodów dla dewelopera, jeżeli pozwala mu na uzyskanie wyższej ceny sprzedaży. Spółka będzie mogła zaliczyć ten wydatek do kosztów w momencie sprzedaży lokalu nowym „nabywcom”. Tak wynika z interpretacji indywidualnej z 16 grudnia 2024 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.638.2024.1.END.

Cel i przedmiot działalności spółki

O interpretację podatkową wystąpiła spółka powołana w celu realizacji inwestycji obejmującej budowę obiektów mieszkalnych. W ramach realizowanego projektu deweloper zawiera z klientami umowy deweloperskie w formie aktu notarialnego. Na mocy takich umów spółka zobowiązała się do wybudowania budynku mieszkalnego na nieruchomości gruntowej, ustanowienia odrębnej własności lokali oraz przeniesienia ich własności na nabywców za określoną cenę.

Zmieniające się warunki rynkowe i sprzedaż lokali

Zdarza się , że do spółki zgłaszają się inni zainteresowani zakupem lokali. Ze względu na zmieniające się warunki rynkowe i wzrost średnich cen nieruchomości, spółka może sprzedać te lokale po znacznie wyższych cenach niż te określone w pierwotnych umowach deweloperskich. Często to sami potencjalni nabywcy oferują wyższe ceny niż te zawarte w pierwotnych umowach.

Rozwiązywanie umów deweloperskich

W związku z możliwością uzyskania wyższego przychodu ze sprzedaży lokali, spółka składa pierwotnym „nabywcom” propozycję rozwiązania umów deweloperskich za porozumieniem stron. W wyniku takiego porozumienia:

  • następuje rozwiązanie umowy deweloperskiej,
  • spółka zwraca pierwotnym „nabywcom” wpłacone kwoty,
  • oraz wypłaca rekompensatę stanowiącą procentową wartość lokalu będącego przedmiotem umowy.

Uzasadnienie wypłaty rekompensaty

Spółka argumentowała, że rekompensaty te są niezbędne przy rozwiązywaniu umów deweloperskich i umożliwiają zawarcie nowych umów sprzedaży lokali po wyższych cenach, co w przyszłości przełoży się na wyższe przychody. W ocenie spółki powyższe świadczy o związku przyczynowo-skutkowym pomiędzy poniesionymi wydatkami a osiąganymi przychodami.

Rekompensaty mają związek z przychodami

Dodatkowo spółka wskazała, że wypłata rekompensaty:

  • nie wynika z wad dostarczonych towarów, wykonanych robót czy usług,
  • nie jest skutkiem zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad ani usunięcia wad towarów lub robót,
  • nie jest związana z zawinionym działaniem spółki, a wynika wyłącznie z dążenia do uzyskania wyższego przychodu ze sprzedaży lokali.

Spółka uzasadniła, że zakończenie umowy deweloperskiej z pierwotnym nabywcą pozwoliło jej na uzyskanie wyższego przychodu ze sprzedaży lokalu nowemu klientowi. Koszt wypłaconej rekompensaty pozostaje więc w bezpośrednim związku z przyszłym przychodem, co pozwala uznać go za koszt uzyskania przychodu w momencie sprzedaży lokalu nowemu nabywcy.

Podsumowanie

Organ podatkowy przychylił się do stanowiska wnioskodawcyWarto jednak zaznaczyć, że takie podejście organu może skutkować większą niepewnością na już i tak niestabilnym rynku mieszkaniowym. Deweloperzy będą mogli rozwiązywać tego rodzaju umowy na znacznie bardziej preferencyjnych warunkach, co z kolei może przełożyć się na bardziej nieprzewidywalną sytuację pierwotnych nabywców tych nieruchomości.

Autor:

Mateusz Chrzanowski

młodszy konsultant podatkowy w zespole ds. podatków bezpośrednich w Subteno Tax Komorniczak i Wspólnicy sp. k.

Autor: Mateusz Chrzanowski

młodszy konsultant podatkowy Subteno Tax Komorniczak i Wspólnicy sp. k.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz