Wydatki na psa. Sprawdź, jak uniknąć ryzyka podatkowego przy rozliczaniu

Iwona Czauderna

Autor: Iwona Czauderna

Dodano: 9 stycznia 2025
Wydatki na psa a ryzyko podatkowe

Zmieniona interpretacja szefa KAS zmienia zasady dotyczące wydatków na zakup i utrzymanie psa w działalności gospodarczej. Czy takie koszty można uwzględnić w kosztach podatkowych? Sprawdź, jakie kryteria muszą być spełnione i jak odpowiednio przygotować dokumentację, aby uniknąć problemów podczas kontroli. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę przy rozliczeniach.

Czy wydatki na zakup i utrzymanie psa można zaliczyć do kosztów podatkowych

Spółka prowadzi działalność związaną z oprogramowaniem. Planuje rozpocząć świadczenie nowej usługi edukacyjnej, polegającej na mentoringu w zakresie programowania. W związku z tym, spółka będzie ponosiła koszty sprzedaży usługi i koszty reklamy usługi w celu jej sprzedaży.

W celach marketingowo-reklamowych planuje wykorzystywać zakupionego psa, który będzie wykorzystywany w social mediach. Spółka poniosła wydatki na zakup psa i ponosi wydatki na jego utrzymanie, m.in.: karma, zakup akcesoriów (smycz, miska), opieka weterynaryjna itd. Właścicielem psa jest spółka.

W ocenie spółki wydatki na zakup i utrzymanie psa m.in. karma, zakup akcesoriów (smycz, miska), opieka weterynaryjna itd. stanowią koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy CIT.

Jak spółka argumentowała możliwość zaliczenia wydatków na psa w koszty

Wydatki na zakup psa i jego utrzymanie stanowią koszty uzyskania przychodów, ponieważ spełniają warunki uznania ich za koszty uzyskania przychodów, tj.:

- wydatki poniesione przez spółkę są pokrywane z jej  zasobów majątkowych,

- wydatki są definitywne (rzeczywiste) - wartość poniesionych wydatków na zakup psa i jego utrzymanie nie jest spółce w jakikolwiek sposób zwracana,

- występuje związek z prowadzoną działalnością gospodarczą spółki - pies jest wykorzystywany w celach marketingowo-reklamowo-promocyjnych, tj. do działalności gospodarczej spółki. Pies uczestniczy w sesjach zdjęciowych, a jego zdjęcia są wykorzystywane w promowaniu nowej usługi świadczonej przez spółkę oraz w celu ociepleniu wizerunku mentora prowadzącego kursy/mentoringi - wydatki są ponoszone w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów. Poniesiony wydatek na zakup psa przyczyniać się będzie do uzyskania przychodów w sposób pośredni/zwiększenie sprzedaży.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • jakie warunki muszą być spełnione, aby wydatki na psa mogły zostać uznane za koszty podatkowe;
  • dlaczego Szef KAS uznał, że wydatki na psa wykorzystywanego w działaniach reklamowych nie spełniają kryteriów, aby zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu;
  • w  jaki sposób należy oceniać zasadność wydatków w odniesieniu do prowadzonej działalności gospodarczej.

Polecamy też:

Wydatki na psa – sprawdź, kiedy skarbówka pozwala zaliczyć do kosztów podatkowych

Czy księgowa zaliczy fizjoterapię do kosztów podatkowych prowadzonej działalności
Wyjazdy służbowe przedsiębiorcy a koszty podatkowe

Pozostało jeszcze 52% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Iwona Czauderna

Autor: Iwona Czauderna

doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię doradztwa podatkowego. Zdobyła doświadczenie zawodowe współpracując z podmiotami świadczącymi doradztwo podatkowe, a także jako pracownica organów podatkowych. Autorka licznych publikacji o tematyce podatkowej. Specjalizuje się w opodatkowaniu podmiotów gospodarczych
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz