pies

Wydatki na psa a ryzyko podatkowe

Wydatki na psa. Sprawdź, jak uniknąć ryzyka podatkowego przy rozliczaniu

Zmieniona interpretacja szefa KAS zmienia zasady dotyczące wydatków na zakup i utrzymanie psa w działalności gospodarczej. Czy takie koszty można uwzględnić w kosztach podatkowych? Sprawdź, jakie kryteria muszą być spełnione i jak odpowiednio przygotować dokumentację, aby uniknąć problemów podczas kontroli. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę przy rozliczeniach.

Czy wydatki na zakup i utrzymanie psa można zaliczyć do kosztów podatkowych

Spółka prowadzi działalność związaną z oprogramowaniem. Planuje rozpocząć świadczenie nowej usługi edukacyjnej, polegającej na mentoringu w zakresie programowania. W związku z tym, spółka będzie ponosiła koszty sprzedaży usługi i koszty reklamy usługi w celu jej sprzedaży.

W celach marketingowo-reklamowych planuje wykorzystywać zakupionego psa, który będzie wykorzystywany w social mediach. Spółka poniosła wydatki na zakup psa i ponosi wydatki na jego utrzymanie, m.in.: karma, zakup akcesoriów (smycz, miska), opieka weterynaryjna itd. Właścicielem psa jest spółka.

W ocenie spółki wydatki na zakup i utrzymanie psa m.in. karma, zakup akcesoriów (smycz, miska), opieka weterynaryjna itd. stanowią koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy CIT.

Jak spółka argumentowała możliwość zaliczenia wydatków na psa w koszty

Wydatki na zakup psa i jego utrzymanie stanowią koszty uzyskania przychodów, ponieważ spełniają warunki uznania ich za koszty uzyskania przychodów, tj.:

- wydatki poniesione przez spółkę są pokrywane z jej  zasobów majątkowych,

- wydatki są definitywne (rzeczywiste) - wartość poniesionych wydatków na zakup psa i jego utrzymanie nie jest spółce w jakikolwiek sposób zwracana,

- występuje związek z prowadzoną działalnością gospodarczą spółki - pies jest wykorzystywany w celach marketingowo-reklamowo-promocyjnych, tj. do działalności gospodarczej spółki. Pies uczestniczy w sesjach zdjęciowych, a jego zdjęcia są wykorzystywane w promowaniu nowej usługi świadczonej przez spółkę oraz w celu ociepleniu wizerunku mentora prowadzącego kursy/mentoringi - wydatki są ponoszone w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów. Poniesiony wydatek na zakup psa przyczyniać się będzie do uzyskania przychodów w sposób pośredni/zwiększenie sprzedaży.

Wydatki na psa – sprawdź, kiedy skarbówka pozwala zaliczyć do kosztów podatkowych

Wydatki na psa – sprawdź, kiedy skarbówka pozwala zaliczyć do kosztów podatkowych

Zdarza się, że przedsiębiorcy ponoszą koszty związane z utrzymaniem psów na potrzeby działalności, np.: wyżywienie, szkolenie, opieka weterynaryjna. Czy takie wydatki organy podatkowe pozwalają zaliczyć w koszty prowadzonej firmy? Przeanalizowaliśmy interpretacje podatkowe na ten temat. Sprawdź komentarz eksperta.

Niektóre firmy utrzymują psy, m.in. w biurach czy w magazynach. Psy pełnią funkcje psa stróżującego (odpowiednie przeszkolenie pozwoli zapobiec kradzieży np. sprzętu lub dokumentacji) lub obronną (na wypadek niebezpiecznych zdarzeń mogących zagrozić życiu lub zdrowiu pracowników/zleceniobiorców firmy). Psy pełnią także rolę marketingową - pies ma być wykorzystywany do celów reklamowych biura (sesje zdjęciowe, reklamy wideo, zdjęcia do postów na blogu firmy).

Obecność psa w firmie wpływa na poprawę nastroju pracowników i zleceniobiorców firmy i ich  motywację do pracy (dogoterapii). W takiej sytuacji pojawia się pytanie, czy wydatki ponoszone w związku z utrzymanie psa, tj. koszty wyżywienia (w szczególności karma), opieka weterynaryjna (koszt usługi weterynaryjnej, szczepionki) oraz wydatki na akcesoria spacerowe (smycz, obroża, szelki i kaganiec, legowisko, miski do pożywienia), koszty szkoleń (wydatki na tresera lub behawiorystę psów) mogą być dla tych firm kosztem uzyskania przychodów.