Jeśli Twoi pracownicy korzystają ze służbowych laptopów, na których są przetwarzane dane osobowe klientów należy uregulować kwestię transportu, przechowywania i używania sprzętu poza siedzibą biura. Sprawdź co zawrzeć w regulaminie użytkowania komputerów przenośnych.
Pracodawca będzie musiał podpisać umowę z pracownikiem oraz zapoznać go z regulaminem firmy przed dopuszczeniem go do pracy, a nie jak było do tej pory do końca pierwszego dnia jej wykonywania. Zmiany mają wejść w życie już 1 września 2016 r.
Pytanie: Nasza firma przekroczyła w grudniu 2008 r. liczbę 25 osób zatrudnionych na etacie i musiałaby tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Do końca stycznia 2009 r. zarząd postanowił o nietworzeniu ZFŚS na rok 2009, o czym zostali powiadomieni pracownicy. Czy takie postanowienie powinno być uchwalane co roku i każdorazowo należy informować pracowników? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy zapis w regulaminie zasad wynagradzania dotyczący premii, nagród uznaniowych może stanowić podstawę ich uwzględnienia w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego – cyt.: „1. premie i nagrody uwzględnia się przy ustalaniu wynagrodzeń za czas choroby i podstawy wymiaru zasiłku chorobowego; 2. przy ustalaniu wysokości indywidualnych premii uwzględnia się okresy nieobecności spowodowane chorobą, jak też okresy pobierania zasiłku”. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Słyszałam, że najlepiej jest zatrudnić kierowcę w równoważnym systemie czasu pracy, ale czy to trzeba zapisać w umowie o pracę czy w innym dokumencie? Czy to prawda, że zawód kierowcy jest zaliczany do zawodów wykonywanych w warunkach szkodliwych? Jeśli tak, to jak to zapisać w umowie o pracę lub gdzie indziej? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy za dzień urlopu bezpłatnego potrąca się nauczycielowi proporcjonalnie dodatek wiejski i mieszkaniowy? Jakie wynagrodzenie i dodatek powinien otrzymywać główny księgowy zatrudniony w szkole, skoro w tabeli wynagradzania nie ma określonej stawki, tylko jest podana górna granica? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Na 1 stycznia 2007 r. zatrudniamy w etatach przeliczeniowych 65 osób. W regulaminie wynagradzania posiadamy zapis, iż nie jest tworzony zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, lecz raz w roku będzie wypłacane świadczenie urlopowe w wysokości i na zasadach określonych w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Czy wypłacone świadczenie urlopowe stanowi podstawę naliczania składek na ZUS? - pyta kadrowa z Grodziska Mazowieckiego.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip