Można już korzystać z nowej e-usługi fakturowania specjalizowanego dla przedsiębiorców na Platformie Elektronicznego Fakturowania.
SLIM VAT 3 jest kolejnym pakietem uproszczeń w podatku od towarów i usług. To ponad 20 nowych rozwiązań, które realizują wiele postulatów zgłaszanych Ministerstwu Finansów przez przedsiębiorców. Zakłada m.in. prostsze fakturowanie, zmniejszenie formalności oraz poprawa płynności finansowej firm. Na prośbę przedsiębiorców resort finansów przedłużył prekonsultacje projektu do 23 lutego 2022 r.
W praktyce do obciążania kontrahentów różnymi kosztami wykorzystywane są refaktury. Jednak nie zawsze można z nich skorzystać. Sprawdź, kiedy mamy do czynienia z taką właśnie sytuacją.
Pytanie:Gabinet fizjoterapii – podatnik VAT zwolniony – wynajmuje lokal od innego przedsiębiorcy z przeznaczeniem na gabinet usług fizjoterapeutycznych dla dzieci. W lokalu tym jest zainstalowany licznik gazu, z którego korzystać będą jeszcze najemcy dwóch odrębnych lokali, a faktura za całe zużycie gazu jest wystawiana na gabinet fizjoterapii. Czy możliwe jest refakturowanie przez gabinet fizjoterapii dostawy gazu na najemców pozostałych lokali?
Podatnicy często do obciążania kontrahentów różnego rodzaju kosztami wykorzystują refaktury. Sprawdźmy, kiedy jest, a kiedy nie jest to możliwe i jak należy taką refakturę ewidencjonować.
Podatnik otrzymał fakturę za gaz w grudniu 2018 r. (prognoza). Data sprzedaży natomiast była 11 lipca 2019 r. za okres od 11 maja 2019 r. do 11 lipca 2019 r. Jak powinna zostać zaewidencjonowana faktura? Co z PIT? Podatnik prowadzi PKPiR.
W przypadku grup kapitałowych licencje na programy komputerowe są nabywane często centralnie, przez wyznaczony podmiot. Następnie ich koszt, wynikający z faktury licencjodawcy niepowiązanego, jest refakturowany na spółki faktycznie korzystające z oprogramowania. Taki model rozliczeń może niekorzystnie wpływać na koszty uzyskania przychodów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip