W tym roku podatnicy chętniej wybierają opodatkowanie w formie estońskiego CIT. Polski Ład wprowadził tu zmiany, które mają zachęcić do tej formy opodatkowania. W praktyce pojawia się jednak sporo wątpliwości. Dziś wyjaśniamy 3 przypadki z praktyki.
Problem 1: Spółka z o.o. chce opłacać estoński CIT w roku 2022, a jednocześnie chce w 2022 roku obniżyć kapitał zakładowy (po przejściu ustawowej procedury) poprzez wypłatę środków wspólnikom spółki. Czy wypłata środków dla wspólników będzie opodatkowana i czy jest w tej sytuacji możliwość opodatkowania estońskim CIT?
Zobacz też:
Objaśnienia podatkowe MF w sprawie estońskiego CIT
Estoński CIT od 2022 roku – kiedy można skorzystać z tej formy opodatkowania
Po przeczytaniu tekstu:
Polecamy:
Estoński CIT w Polskim Ładzie – czy zmiany pozwolą podatnikom na oszczędności
Opracowany w rozporządzeniu ministra finansów z 7 stycznia br. algorytm został przeniesiony do nowelizacji Polskiego Ładu. Oznacza to, że już wkrótce płatnicy będą obliczać wynagrodzenia i świadczenia na nowych zasadach. Jednak sama wysokość opodatkowania nie zmieni się, a zastosowanie przepisów może oznaczać konieczność zapłacenia wysokiej zaliczki w grudniu 2022 roku. Dowiedz się więcej o ujemnej różnicy w zaliczce na PIT.
Nowelizacja Polskiego Ładu
Oprócz przedłużenia terminu pobrania i przekazania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych przez płatnika, ustawa wprowadza nowy sposób obliczenia jej wysokości. W przypadku przychodów ze stosunku pracy, a także z umowy zlecenia, czy świadczeń z obszaru ubezpieczeń społecznych płatnik obowiązany jest zastosować nowy algorytm obliczania wysokości zaliczki na podatek dochodowy. Przepisy są stosowane w przypadku przychodów uzyskanych od płatnika do wysokości 12.800 zł. Jednak limit ten stosuje się odrębnie dla każdego źródła przychodów.
Jak ustalić wysokość zaliczki na PIT
W celu ustalenia wysokości zaliczki na PIT w pierwszej kolejności płatnik ma obowiązek zastosować obecnie funkcjonujący mechanizm. Oznacza to, że automatycznie płatnik uwzględni ulgę dla klasy średniej, a także kwotę zmniejszającą podatek (425 zł), jeśli podatnik złożył oświadczenie na druku PIT-2.
Pobierz:
Oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Wyjaśnienie znajdziesz na przykładzie.
Polecamy też:
Nowelizacja Polskiego Ładu: zmiany w zaliczkach w ustawie – liczymy praktyczne skutki zmian
Zmiana zasad obliczania zaliczek na PIT. Księgowi mają problem z nowym rozporządzeniem
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.