Do ustawy o PIT zostaną przeniesione postanowienia rozporządzenia ministra finansów z 7 stycznia 2022 r., będą też zmiany dotyczące PIT-2. Więcej na ten temat w poradzie video.
W tym roku podatnicy chętniej wybierają opodatkowanie w formie estońskiego CIT. Polski Ład wprowadził tu zmiany, które mają zachęcić do tej formy opodatkowania. W praktyce pojawia się jednak sporo wątpliwości. Dziś wyjaśniamy 4 przypadki z praktyki.
Już tylko na podpis Prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw czeka nowelizacja Polskiego Ładu. Czego dotyczą zmiany? Chodzi głównie o przeniesienie treści rozporządzenia MF z 7 stycznia br. w sprawie zaliczek do ustawy o PIT. Zmiany dotyczą też PIT-2. Poznaj szczegóły i zobacz, od kiedy zmiany wchodzą w życie.
Od 1 stycznia 2022 r. banki, towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) lub inne podmioty mogą skorzystać z opodatkowania świadczonych przez siebie usług finansowych. Wybór tej opcji pozwoli im na odliczenie VAT od nabywanych towarów i usług. To rozwiązanie korzystne zwłaszcza dla tych instytucji, które dopiero wchodzą na polski rynek i planują tutaj rozbudowę swoich struktur. Stosowanie opcji jest dobrowolne i nie wpływa na cenę usług oferowanych na rzecz konsumentów i przedsiębiorców.
Przedsiębiorcy, którzy osiągnęli przychód z działalności gospodarczej w styczniu 2022 roku mają czas do 21 lutego 2022 r. na ostateczną decyzję o wyborze formy opodatkowania PIT.
Polski Ład to także zmiany w VAT. Od 2022 roku weszła w życie możliwość wyboru opodatkowania usług finansowych. To duża i znacząca zmiana.
Polski Ład zmodyfikował zasady opodatkowania estońskim CIT. Wielu przedsiębiorców chętniej decyduje się na taką formę rozliczeń.
Do celów ubezpieczeniowych za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy, z tym zastrzeżeniem, że jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących to do celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca, a nie jako pracownik. Z kolei za osobę współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się m.in. małżonka, jeżeli pozostaje z nim we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracuje przy prowadzeniu tej działalności.
Od 1 stycznia 2022 r. płatnik oblicza zaliczki na podatek od dochodu pracownika bez odliczania składki zdrowotnej w wysokości 7,75% podstawy jej wymiaru. Utratę prawa do tego odliczenia miała wynagrodzić tzw. ulga dla klasy średniej. Jednak nie dotyczy ona wszystkich pracowników, a jedynie tych, którzy miesięcznie osiągają przychód mieszczący się w przedziale od 5.701 do 11.141 zł. Ulgę stosuje się na mocy ustawy, płatnik nie potrzebuje od pracownika żadnego wniosku w tej sprawie.
Resort finansów przygotował nowelizację ustawy o PIT, która reguluje ustawowo zmiany dotyczące rozliczania zaliczek na PIT zapisane wcześniej w rozporządzeniu z 7 stycznia br. Sprawdźmy praktyczne skutki tych zmian.
Minister finansów wydał rozporządzenie, które zmienia zasady poboru zaliczek na PIT, jednak zamiast rozwiązać wiele wątpliwości, sprawia, że pojawiają się koleje pytania. Sprawdź przykład wyliczeń podatku na podstawie rozporządzenia MF z 7 stycznia br.
16 lutego Senat przyjął nowelizację Polskiego Ładu. Chodzi o zmiany, które wprowadzają do ustawy o PIT postanowienia rozporządzenia MF z 7 stycznia 2022 r. Wprowadzone rozwiązania dotyczą rozliczania zaliczek, składania PIT-2, a także zakładów pracy zatrudniających osoby niepełnosprawne. Sprawdź więcej.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip