Ogłoszono nowy tekst jednolity rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Tekst jednolity został opublikowany w Dz. U. z 2025 r., poz. 310 i wszedł w życie 13 marca 2025 r.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał informacje w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne w roku 2024 dla niektórych grup ubezpieczonych.
Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, przebywa na kwarantannie. Czy można obniżyć podstawę wymiaru składek ZUS?
Przedsiębiorca zatrudnia zleceniobiorców naprzemiennie raz w Polsce, raz w Niemczech. Sprawdź, jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w sytuacji, kiedy wynagrodzenie za jeden miesiąc i kilka dni kolejnego miesiąca jest wypłacane w jednym miesiącu. Dowiedz się, jak postąpić, kiedy zleceniobiorca otrzymuje wynagrodzenie w jednym miesiącu za dwa miesiące pracy. Co na to ZUS?
Batalia o zniesienie limitu opłacania składek emerytalno-rentowych po przekroczeniu progu tzw. 30-krotności nadal trwa. Po nowelizacji znacząco zwiększą się koszty pracodawców, a lepiej zarabiający pracownicy będą zmuszeni oddawać na daniny publiczne nawet ponad połowę swojego wynagrodzenia. W konsekwencji część z nich może przejść na samozatrudnienie lub wybrać inne mniej kosztowne formy zatrudnienia - komentuje Robert Adamczyk, Project Manager w Dziale Ubezpieczeń Społecznych i Środowiska Pracy w Ayming Polska.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, osobom rozpoczynającym pozarolniczą działalność gospodarczą przysługuje dwuletni okres opłacania obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej chce, aby ten okres był jeszcze dłuższy.
Od 1 października 2016 r. obowiązuje nowy sposób ustalania podstawy wymiaru składek społecznych dla pracowników delegowanych za granicę. Dotyczą one pracowników, którzy nadal podlegają ubezpieczeniom w Polsce. Przeczytaj komentarz eksperta i sprawdź na przykładach jak obecnie ustalać podstawę wymiaru składek.
Zmiana to efekt ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł w sprawie fikcyjnego zawyżania podstawy składkowej u pracowników zarabiających mniej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce.
W pewnych przypadkach płatnik składek nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Dzieje się tak, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe danego ubezpieczonego osiągnęła górny roczny limit, czyli kwotę trzydziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ustalonego w ustawie budżetowej. Upewnij się, jakie w związku z tym ma obowiązki płatnik składek, a jakie ubezpieczony.
Znamy już przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2011 r. Jak poinformował Prezes GUS wyniosło ono 3.416 zł. Wysokość przeciętnego wynagrodzenia ma wpływ na podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe osób, które przystąpiły do niego dobrowolnie. Sprawdź, co jeszcze się zmieni!
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip