W drugiej połowie roku podmioty powiązane, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, muszą wywiązać się z nałożonych na nie przez ustawodawcę obowiązków dokumentacyjnych. Dotyczy to m.in. sporządzenia lokalnej i grupowej dokumentacji cen transferowych, a także przekazania fiskusowi informacji TPR-P lub TPR-C za ubiegły rok. Dowiedz się więcej na ten temat.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Nadchodzi nowelizacja PIT i CIT: jakie korzyści dla podatników wprowadzą nowe przepisy
Jak wystawić informację TPR dla przejętego podmiotu
Nowe objaśnienia MF w zakresie cen transferowych zwiększą bezpieczeństwo podatników
Transakcje z podmiotami powiązanymi mogą przynosić korzyści. Trzeba jednak pamiętać o potencjalnych zagrożeniach. Poznaj praktyczne wskazówki, jak dokumentować transakcje z podmiotami powiązanymi. Zyskaj pewność, że prawidłowo identyfikujesz transakcje. Dowiedz się, jak chronić firmę przed niepożądanymi skutkami prawnymi.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Prokura może wpływać na powiązania w rozumieniu przepisów o cenach transferowych
Czy pożyczka między spółkami powiązanymi może być zwolniona z VAT i PCC?
Polski Ład usunął przepis, który ograniczał rozliczanie w podatkowych kosztach wydatków na usługi niematerialne od podmiotów powiązanych. Warto jednak wiedzieć, że podatnicy, którzy posiadają nieodliczone koszty z lat wcześniejszych, mimo uchylenia od 1 stycznia 2022 r. art. 15e ustawy o CIT, nadal powinni stosować limit kosztów uzyskania przychodów na podstawie tego przepisu. Sprawdź więcej na ten temat rozliczania usług niematerialnych w kosztach podatkowych.
Problem: Spółka, której rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, limitowała koszty usług niematerialnych ponoszone na rzecz podmiotów powiązanych. Z tego tytułu w spółce pozostaje nieodliczona kwota kosztów z lat poprzednich. Czy w 2022 roku, w związku z uchyleniem art. 15e ustawy o CIT, nierozliczone koszty z lat poprzednich mogą zostać jednorazowo potrącone jako koszty uzyskania przychodów – skoro w 2022 roku przepis limitujący te koszty już nie obowiązuje?
Rozwiązanie: Jednorazowe potrącenie kosztów nieodliczonych w poprzednich latach podatkowych – nie jest możliwe. Spółka powinna w 2022 roku oraz w latach następnych ustalać limit kosztów na podstawie uchylonego przepisu, aby określić maksymalną kwotę kosztów z lat poprzednich, która może zostać potrącona.
Usługi niematerialne w kosztach podatkowych
W latach 2018–2021 podatnicy zobowiązani byli stosować ograniczenie w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów niektórych kosztów ponoszonych na rzecz podmiotów powiązanych. Dotyczyło to w szczególności kosztów usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze (określanych jako koszty usług niematerialnych).
Zasady obliczania limitu wydatków na zakup usług niematerialnych
Limit kosztów, które mogły zostać potrącone w roku podatkowym, stanowił sumę kwoty 3.000.000 zł oraz 5% tzw. podatkowej EBITDA (nadwyżka sumy przychodów ze wszystkich źródeł przychodów pomniejszonych o przychody z tytułu odsetek nad sumą kosztów uzyskania przychodów pomniejszonych o wartość zaliczonych w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych i odsetek).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Wraz z początkiem przyszłego roku do ustawy o VAT zostaną wprowadzone przepisy, które umożliwią podatnikom tworzenie grup VAT. Niedawno organ podatkowy wypowiedział się odnośnie do tego, czy będzie możliwe tworzenie grupy VAT w JST. Sprawdź stanowisko.
Grupa VAT to grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, zarejestrowana jako podatnik podatku. Te powiązania będą musiały istnieć przez cały czas funkcjonowania grupy VAT. Grupa będzie traktowana jako jeden podatnik VAT. Utworzenie grupy VAT pozwoli na uproszczenie rozliczeń w VAT.
Z wnioskiem o interpretację wystąpiła gmina. Spytała, czy gmina oraz utworzone przez nią spółki miejskie: w których gmina jest jedynym udziałowcem, spełniają warunki wymienione w art. 15a ustawy o VAT (w brzmieniu od 1 stycznia 2023 r.) w zakresie możliwości utworzenia grupy VAT.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.