Pytanie: Czy transakcję pomiędzy spółkami należy uznać za transakcję pomiędzy podmiotami powiązanymi dla celów VAT w sytuacji gdy w pierwszej spółce, którą jest spółka partnerska, wspólnikiem ok. 12% udziałów jest córka, której mama jest udziałowcem w drugiej spółce (20%), która jest spółką z o.o., oraz siostra mamy (80% udziałów)?
Ministerstwo finansów ogłosiło konsultacje podatkowe projektu interpretacji ogólnej Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Dokument precyzuje pojęcie transakcji kontrolowanej.
Definicja podmiotów powiązanych nie zmieniła się w ustawie o rachunkowości od lat, a jednak coraz więcej sprawia problemów określenie, jakie jednostki są powiązane i jakie informacje w związku z tym należy ujawnić.
Pytanie: Osoba fizyczna jest większościowym udziałowcem/właścicielem poniższych podmiotów: – A sp. z o.o. – A sp. z o.o. spółka komandytowa – B sp. z o.o. – B sp. z o.o. spółka komandytowa – C sp. z o.o. A sp. z o.o. i B sp. z o.o. są komplementariuszami odpowiednich spółek komandytowych. W A sp. z o.o. i B sp. z o.o. jedynym członkiem zarządu i jedynym udziałowcem jest ta sama osoba fizyczna jak wyżej. Komplementariusz jest upoważniony do samodzielnej reprezentacji spółki komandytowej. W C sp. z o.o. ta sama osoba fizyczna jest jedynym członkiem zarządu i jedynym udziałowcem. W A sp. z o.o. spółka komandytowa i B sp. z o.o. spółka komandytowa jedynym komandytariuszem mającym większościowe udziały w przychodach i kosztach spółek komandytowych jest ta sama osoba fizyczna, co wyżej wspomniana. Czy wyżej wymienione podmioty, które są bezpośrednio i pośrednio własnością tej samej osoby fizycznej, są podmiotami powiązanymi w świetle ustawy o rachunkowości?
„TP” stosuje się w ewidencji VAT oraz w części ewidencyjnej nowego pliku JPK_VAT do oznaczania transakcji stanowiących sprzedaż w przypadku istnienia powiązań między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą. W praktyce pojawia się sporo niejasności w tym zakresie.
Resort finansów przypomniał na Portalu Podatkowym o możliwości złożenia czynnego żalu w zakresie informacji o cenach transferowych (TPR) przez osoby, które nie dopełniły w terminie związanych z tym formalności.
O podmiotach powiązanych na gruncie ustawy o PIT możemy mówić m.in. w sytuacji, gdy jeden z podmiotów wywiera znaczący wpływ na inny podmiot. Jednak kluczową kwestią jest ustalenie znaczenia pojęcia „wywierania znaczącego wpływu” w kontekście ustalenia powiązań pomiędzy podmiotami.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip