Górne stawki podatków i opłat lokalnych na 2015 rok zostały podniesione w stosunku do tych obowiązujących w roku poprzednim. Wynika to ze wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2014 roku w stosunku do pierwszego półrocza 2013 roku, który wyniósł 100,4 – poinformował resort finansów.
Zniesienie odpowiedzialności solidarnej za podatek od nieruchomości przy współwłasności garażu, wprowadzenie definicji garażu - takie m.in. zmiany zawiera projekt zmian w ustawie o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, który wczoraj został przyjęty przez Rząd.
Pierwotna założenia do projektu budziły sporo wątpliwości, w rezultacie wycofano się chociażby z wprowadzenia nowej definicji budowli oraz zmodyfikowanej definicji budynku.
W celu zaksięgowania zdarzeń związanych z przedawnieniem zobowiązania podatkowego oraz umorzenia zaległości z tytułu podatków i opłat lokalnych jednostki samorządu terytorialnego powinny stosować konto 720 - twierdzi Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach.
Sprzedaż gotowych wyrobów (np. napojów, słodyczy) na targowisku to działalność handlowa, od której trzeba uiścić stosowną opłatę. Co innego, jeżeli podmiot nie zajmuje się sprzedażą, tylko świadczy wyłącznie usługi - wówczas opłaty targowej nie płaci.
Opłatę targową płacą osoby fizyczne i prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, zajmujące się sprzedażą na targowiskach. Wynika to z art. 15 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.). Ministerstwo Finansów przypomniało, że opłaty targowej nie można pobierać od każdej działalności gospodarczej prowadzonej na targowisku.
Opłata targowa w obecnym kształcie uniemożliwia działalność kupiecką – uważa grupa posłów i proponuje zniesienie daniny. Projekt w tej sprawie trafił już do Sejmu.
Gminy uzdrowiskowe, gdzie połączenie działalności ściśle leczniczej ze związaną z nią inną działalnością, tracą możliwość uzyskiwania większych dochodów z podatków – twierdzi wnioskodawca. Sporną kwestię rozstrzygnie TK już 26 września.
Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności: art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z art. 167 ust. 1 i 4 w związku z art. 15 ust. 1 i 2 oraz art. 16 ust. 2 konstytucji.
Od nowego roku wzrośnie podatek od nieruchomości. Znane są już maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych, które będą obowiązywały od przyszłego roku. Minister finansów wydał obwieszczenie w tej sprawie.
W przypadku wynajmu lokali mieszkalnych w budynku otrzymanym przez jednostkę oświatową w trwały zarząd podatek od nieruchomości powinna odprowadzić szkoła, a nie mieszkaniec (najemca). Takie stanowisko prezentuje Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie.
Przedsiębiorca może zapłacić niższą daninę od budynku, którego nie może używać w prowadzonym biznesie ze względów technicznych. Problem w tym, że zarówno organy podatkowe, jak i sądy administracyjne prezentują różne poglądy, co znaczy termin „względy techniczne”.
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Od 1 stycznia 2014 r. planowana jest podwyżka maksymalnych stawek w podatku od nieruchomości.
Jeżeli budowla jest zlokalizowana na gruncie związanym z budynkiem mieszkalnym, to jej przeznaczenie wiąże się z realizacją potrzeb mieszkaniowych, a nie z wykorzystywaniem do prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, że w takiej sytuacji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Sprawa dotyczyła spółdzielni, która prowadzi działalność polegającą na zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych w celach niezarobkowych. W minimalnym stopniu prowadzi też działalność gospodarczą, polegającą na wynajmie lokali użytkowych, miejsc reklamowych i dzierżawie gruntu. Spółdzielnia zwróciła się do ministra finansów z pytaniem: jaką stawką i w jakim zakresie opodatkować budynki i budowle lub ich części wykorzystywane tylko przez zarząd spółdzielni lub administrację.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip