podatki i opłaty lokalne

Zobacz, jak w 2025 roku wzrosną podatki i opłaty lokalne

Zobacz, jak w 2025 roku wzrosną podatki i opłaty lokalne

Właśnie opublikowano obwieszczenie ministra finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2025. Przykładowo w przypadku budynków mieszkalnych maksymalna stawka podatku od nieruchomości wzrośnie z 1,15 zł do 1,19 zł. Sprawdź, ile wyniosą maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych na 2025 rok.

Przypomnijmy, że górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych obowiązujące w danym roku podatkowym ulegają corocznie zmianie na następny rok podatkowy w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki ulegają zmianie, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, maksymalne stawki na 2025 rok zostały określone z uwzględnieniem ogłoszonego przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych za okres pierwszego półrocza 2024 roku w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Wskaźnik ten wyniósł 2,7%.

Stawki maksymalne na 2025 rok zostały ogłoszone w obwieszczeniu ministra finansów z 1 sierpnia 2024 r.

Obwieszczenie określa stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych, natomiast wysokości stawek obowiązujące w poszczególnych gminach ustalane są w drodze uchwały przez rady gmin.

Wysoki wzrost podatku od nieruchomości w 2024 roku

Wysoki wzrost podatku od nieruchomości w 2024 roku

Podatek od nieruchomości w przyszłym roku wzrośnie o 15%. Ma to związek ze wskaźnikiem, który służy do obliczania maksymalnych stawek na 2024 rok. Sprawdź, jak wzrośnie podatek od nieruchomości.

Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 14 lipca 2023 r. w wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2023 r. w stosunku do I półrocza 2022 r. wyniósł 115,0 (wzrost cen o 15,0%). Oznacza to wzrost maksymalnych stawek w podatku od nieruchomości o 15% (art. 20 ust. 3 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, test jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 70 ze zm.).

Górne granice stawek kwotowych obowiązujące w danym roku podatkowym ulegają corocznie zmianie na następny rok podatkowy w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki ulegają zmianie, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Rada gminy, w drodze uchwały, określa wysokość stawek podatku od nieruchomości, z tym że stawki te nie mogą przekroczyć rocznie stawek maksymalnych.