Sprawdź o ile wzrośnie podatek od nieruchomości, ile wyniesie opłata targowa, a ile opłata od posiadania psa.
Rząd doprecyzowuje zasady opodatkowania gruntów, z których korzystają przedsiębiorcy w związku z posadowieniem infrastruktury służącej do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów lub energii elektrycznej oraz infrastruktury telekomunikacyjnej. Na jakie korzyści mogą liczyć przedsiębiorcy?
Znamy już wysokość nowych stawek podatków i opłat lokalnych. Nowe górne kwoty stawek na 2018 rok przewidziane przez ministerstwo finansów są nieco wyższe niż obowiązujące w tym roku.
Maksymalne stawki podatku od nieruchomości, czy też podatku od środków transportu wzrosną od przyszłego roku o średnio 1,9% w stosunku do obowiązujących obecnie. Minister rozwoju i finansów wydał już obwieszczenie w tej sprawie.
Sprawdź, na czym polegają zmiany dotyczące zakresu opodatkowania współwłaścicieli nieruchomości, gruntów rolnych oraz lasów w sytuacji, gdy ich współwłaścicielami są podatnicy zwolnieni od podatku albo tacy, którzy w ogóle nie podlegają opodatkowaniu.
Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych w 2017 roku będą niższe w stosunku do obowiązujących obecnie. Poznaj szczegóły!
Jaka będzie w przyszłym roku wysokość podatku od nieruchomości, o ile będzie niższa opłata uzdrowiskowa, jak zmieni się wysokość podatku od środków transportowych? Sprawdź wysokość podatków i opłat na przyszły rok.
Gminy muszą odpowiednio wcześnie podjąć uchwały podatkowe na przyszły rok. W pierwszej kolejności powinny one ustanawiać istnienie obowiązku podatkowego, następnie wskazywać wysokość stawek – przypomina Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie.
Uchwały muszą wejść w życie do końca roku tak, aby posiadały moc obowiązującą od 1 stycznia 2016 r. Trzeba przy tym pamiętać o zmianach w podatkach i opłatach lokalnych. Wśród nich m.in.:
Rada gminy będzie mogła wprowadzić opłatę reklamową od umieszczonych tablic reklamowych lub urządzeń reklamowych. Opłata będzie składa się z dwóch części: stałej i zmiennej.
Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych w 2016 roku będą niższe o 1,2% w stosunku do obowiązujących obecnie. Przykładowo stawka podatku od nieruchomości od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej będzie niższa o 0,27 zł niż obecnie.
Górne granice stawek kwotowych zmieniają się co roku w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w stosunku do analogicznego okresu z poprzedniego roku. Wynika to z art. 20 ust.1 ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.).
Garaże, które są przedmiotem współwłasności stanowiących odrębne nieruchomości zlokalizowane w budynkach mieszkalnych będą opodatkowane według wielkości udziałów. Oznacza to, że właściciel garażu zapłaci daninę tylko od swojej części. Takie zmiany przewiduje uchwalona w piątek ustawa o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw.
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw wprowadza m.in. zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.
Od nieruchomości, których nie można wykorzystywać w biznesie ze względów technicznych, przedsiębiorca zapłaci niższy podatek. Kłopot pojawia się z tym, jak rozumieć „względy techniczne”. Ostatnio wyrok w tej sprawie wydał NSA. Sprawdź szczegóły.
Na podstawie art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych grunty, budynki i budowle nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w sytuacji gdy nie mogą być wykorzystane w prowadzonym biznesie ze względów technicznych. Ustawa nie definiuje jednak tego pojęcia, a to z kolei powoduje liczne spory.
Sprawa, którą niedawno zajął się Naczelny Sąd Administracyjny dotyczyła małżonków, którzy nie płacili podatku od nieruchomości z wyższą stawką, jak przy działalności gospodarczej.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip