Przeliczanie faktur w euro wywołuje bardzo wiele kontrowersji u polskich przedsiębiorców. Jakie są zmiany w przeliczeniu kursu euro na fakturach? Jaki kurs euro trzeba zastosować do przeliczenia na PLN?
Brexit spowodował, że polskie firmy dokonujące transakcji z podmiotami z Wielkiej Brytanii, a także rozliczające je biura rachunkowe stanęły przed nowymi wyzwaniami pod kątem ich rozliczania do celów podatkowych, w tym także na gruncie podatków dochodowych. Dotyczy to m.in. kwalifikacji tamtejszego VAT, zarówno w aspekcie przychodów, jak i kosztów ich uzyskania.
1 lipca 2020 r. weszła w życie odraczana od 4 lat ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej. Przepisy ustawy stosuje się do przychodów ze sprzedaży detalicznej osiągniętych od 1 stycznia 2021 r., co oznacza, że podatnicy stają przed problemem policzenia należnej opłaty, co okazuje się mimo (albo przez) nierozbudowanych przepisów dość trudne w praktyce. Co ciekawe – zastosowanie znajdują tu także przepisy ustawy o VAT.
Minister Finansów wydał rozporządzenie, na podstawie którego szczepionki na COVID-19 i testy diagnostyczne w tym kierunku nie będą obciążone VAT. Obniżona do wysokości 0% stawka podatku na te produkty dotyczy ich dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia, a także importu.
Od 1 stycznia 2021 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o VAT, zwana Slim VAT. Głównym celem nowelizacji jest ograniczenie obowiązków ciążących na podatnikach. Nowelizacja zakłada m.in.: zmiany w korygowaniu faktur, split payment, czy też WIS. Sprawdź więcej.
Projekt najnowszych zmian w VAT, zwany Slim VAT ma wprowadzić ułatwienia w rozliczaniu VAT. Czy faktycznie podatnicy mogą liczyć na ułatwienia? Jakie są praktyczne skutki tych zmian?
Czy spadkobierca ma obowiązek sporządzania spisu z natury i opodatkowania VAT towarów, które nabył w ramach spadkobrania po zmarłym przedsiębiorcy, jeżeli zamierza wykorzystywać nabyte towary we własnym biznesie?
Odpłatne usługi przewozu uczniów niepełnosprawnych, świadczone zgodnie z organizacją roku szkolnego, mające na celu zapewnienie realizacji obowiązku szkolnego i nauki są zwolnione z VAT.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip