Czy w sytuacji gdy na żądanie klientów sprzedawcy wystawiają e-faktury dokumentujące sprzedaż zaewidencjonowaną za pomocą kasy, trzeba przechowywać papierowe paragony dokumentujące te transakcje? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Poznaj jego stanowisko i sprawdź komentarz eksperta.
Za sprzedaż piwa, wina czy wódki z naruszeniem przepisów dotyczących jej ewidencjonowania na kasie rejestrującej, przedsiębiorcom będzie grozić utrata zezwolenia na handel alkoholem. Tak wynika z projektu ustawy, który został przygotowany przez resort finansów.
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) prowadzi bieżące kontrole mające na celu uszczelnianie systemu podatkowego i walkę z tzw. szarą strefą. Z kontroli tych wynika, że co czwarty sprzedający nie wystawił prawidłowego paragonu.
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) prowadzi bieżące kontrole mające na celu uszczelnianie systemu podatkowego i walki z tzw. „szarą strefą”. Z kontroli tych wynika, że co czwarty sprzedający nie wystawił prawidłowego paragonu.
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) podkreśla, że prawidłowo wydany paragon to bezpieczeństwo klienta i dowód uczciwości przedsiębiorcy. Dlatego stale sprawdza, czy sprzedawcy wydają paragony i czy są one poprawnie wystawione. W okresie wakacyjnym działania takie prowadzone są z większym natężeniem w miejscowościach turystycznych.
Inspekcja Handlowa oraz straże gminne zyskają nowe uprawnienia. Tak wynika z nowych regulacji modyfikujących treść m.in. Kodeksu karnego skarbowego. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, podmioty te będą mogły wystawiać mandaty karne sprawcom niektórych wykroczeń skarbowych, dotyczących m.in. obrotu papierosami.
E-paragon to nowoczesna i bezpieczna usługa e-administracji. Jest wspólnym projektem Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju i Technologii. To wygoda dla sprzedawcy i klienta. Obecnie e-paragon funkcjonuje w kasach wirtualnych, natomiast niebawem wystawianie i wydawanie e-paragonu bez konieczności jego drukowania będzie możliwe na kasach on-line.
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Nowe regulacje mają związek z planowanym rozszerzeniem obowiązku stosowania kas fiskalnych na samoobsługową sprzedaż towarów i usług, w tym na automatyczne myjnie samochodowe.
Czy wszystkie paragony z NIP i bez NIP należy księgować jako dokument wewnętrzny zawierający sprzedaż z kas fiskalnych i oznaczać w JPK rodzaj dokumentu RO? Teraz dopiero na żądanie klienta podatnik wystawia fakturę, którą w JPK oznacza FP.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip