Wymiar czasu pracy od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2025 r. dla 4-miesięcznych okresów rozliczeniowych
Wymiar czasu pracy od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2025 r. dla 3-miesięcznych okresów rozliczeniowych wynosi:
Wymiar czasu pracy w 2025 r. dla 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego wynosi:
Wymiar czasu pracy od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2025 r. dla 6-miesięcznych okresów rozliczeniowych wynosi:
Podstawowym okresem rozliczeniowym w VAT jest miesiąc. Przedsiębiorcy mogą jednak wybrać kwartalną metodę rozliczeń. Pozwala to składać deklaracje raz na trzy miesiące. Jednak za pierwszy i drugi miesiąc należy wpłacać zaliczki na podatek. W konsekwencji kwartalnie płacą VAT tylko mali podatnicy.
Podatnik może rozliczać VAT kwartalnie na trzy sposoby. Przyjęcie jednej z trzech możliwości zależy od charakteru firmy. W zależności od tego, którą opcję przedsiębiorca wybierze, będzie wpłacał podatek należny raz na kwartał lub zaliczkowo – co miesiąc. Trzy możliwe opcje rozliczeń kwartalnych dotyczą:
Deklarację AKC-WW podatnik złoży do 25. dnia przypadającego w drugim miesiącu po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy. Resort finansów przygotował rozporządzenie w sprawie kwartalnych deklaracji akcyzowych.
Nawet 12-miesięczne okresy rozliczeniowe w każdym systemie czasu pracy, ruchome rozkłady czasu pracy, większe możliwości korzystania z przerywanego czasu pracy - już za 2 tygodnie wchodzą w życie zmiany w Kodeksie pracy w zakresie czasy pracy.
13 czerwca 2013 r. posłowie przyjęli nowelizację Kodeksu pracy, która uelastycznia czas pracy. Na jej podstawie możliwe będzie stosowanie nawet 12-miesięczych okresów rozliczeniowych, a także ruchomego czasu pracy. Nowelizacja znacznie upraszcza tryb wprowadzania przerywanego czasu pracy oraz reguluje kwestie odpracowywania zwolnień od pracy w celach prywatnych.
Dłuższy okres rozliczeniowy czasu pracy, dwa warianty ruchomego czasu pracy - takie są najważniejsze zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Dnia 5 stycznia 2013 r. rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy oraz ustawy o związkach zawodowych przedłożony przez resort. Nowe rozwiązania mają służyć lepszej organizacji pracy w firmach i zachowaniu miejsc pracy.
Elastyczna organizacja czasu pracy pozwoli pracodawcom utrzymać dotychczasowe miejsca pracy a także utworzyć nowe. Ruchomy czas pracy z kolei pozwoli pracownikom na godzenie życia zawodowego z osobistym. Kiedy zmiany wejdą w życie?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip