Samir Kayyali, doradca podatkowy, krótko komentuje zmiany na gruncie odwrotnego obciążenia od 1 lipca 2015 r. w zakresie statusu podatkowego nabywcy wyrobów stalowych. Upewnij się, jak w praktyce stosować nowe przepisy.
Od 1 lipca 2015 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o VAT. Zmienione regulacje rozszerzają oraz doprecyzowują przepisy w zakresie mechanizmu odwróconego obciążenia dla niektórych towarów (ang. reverse charge mechanism). Upewnij się, jak w praktyce stosować nowe przepisy.
Obowiązująca od 1 lipca 2015 r. nowelizacja ustawy o VAT rozszerzyła rozliczenie w ramach odwrotnego obciążenia na sprzęt elektroniczny: telefony, konsole do gry, laptopy, tablety i notebooki. Sprawdź, jak w praktyce stosować zmienione przepisy.
Rozszerzenie oraz doprecyzowanie przepisów w zakresie tzw. mechanizmu odwróconego obciążenia dla niektórych towarów (ang. reverse charge mechanism), obowiązuje od 1 lipca 2015 r.
Nowelizacja wprowadziła przepisy, które objęły tym mechanizmem kolejne towary. W celu zapewnienia większej skuteczności tego instrumentu wprowadzono obowiązek składania informacji o dokonanych transakcjach (pozwoli to na sprawdzenie, czy nabywcy wywiązują się z nałożonego na nich obowiązku rozliczenia podatku).
Tablety i telefony komórkowe zostaną objęte mechanizmem odwróconego VAT, zmienią się zasady w zakresie określania proporcji odliczenia VAT w odniesieniu do towarów i usług wykorzystanych do celów mieszanych. Takie zmiany wprowadza uchwalona w czwartek nowelizacja ustawy o VAT oraz ustawy Prawo zamówień publicznych. Posłowie przyjęli kilka ważnych poprawek Senatu. Sprawdź szczegóły.
Mechanizmem odwrotnego obciążenia zostaną objęte m.in.: telefony komórkowe, laptopy, tablety i konsole do gier. To jedna ze zmian dotycząca nowelizacji ustawy o VAT. Wczoraj Senatorowie wprowadzili jeszcze 10 poprawek.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip