Ministerstwo Finansów zapowiada istotne zmiany w przepisach dotyczących VAT i akcyzy. Nowe regulacje wejdą w życie już od 1 stycznia 2025 roku. Zmiany wprowadzą m.in. obniżki stawek na wybrane towary oraz nowe regulacje w ustawie o podatku akcyzowym. Poznaj szczegóły zmian, aby wykorzystać szanse i uniknąć potencjalnych problemów w rozliczeniach podatkowych w 2025 roku.
Projekt zakłada zmianywysokości stawek VAT dla niektórych towarów.
Zmiany te polegać mają na:
1) podwyższeniu stawki VAT z 8% do 23% dla dostawy tzw. żywych koniowatych, tj. koni, osłów, mułów i osłomułów klasyfikowanych w Nomenklaturze scalonej do pozycji CN 0101 (zmiana ta ma zostać dokonana poprzez uchylenie pkt 1 w poz. 7 załącznika nr 3 do ustawy o VAT),
2) podwyższeniu stawki VAT z 8% do 23% dla dostawy wyrobów z konopi siewnej (Cannabis sativa) – do palenia lub do wdychania bez spalania, niebędące wyrobami wykorzystywanymi wyłącznie w celach medycznych (zmiana ta ma zostać dokonana poprzez modyfikację treści poz. 9 załącznika nr 3 do ustawy o VAT),
3) obniżeniu stawki VAT z 23% do 5% dla dostawy kubeczków menstruacyjnych (zmiana ta ma zostać dokonana poprzez dodanie poz. 18a do załącznika nr 10 do ustawy o VAT),
4) objęciu stawką 0% dostaw statków ratowniczych i łodzi ratunkowych, które są wykorzystywane na morzu, a nie są statkami i łodziami pełnomorskimi (zmiana ta ma zostać dokonana poprzez nadanie nowego brzmienia art. 83 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o VAT).
Stawka 8% dla dostawy wyrobów medycznych dopuszczonych do obrotu
Nowelizacja wprowadza bezterminowe przedłużenie stosowania stawki VAT w wysokości 8% dla dostawy wyrobów medycznych dopuszczonych do obrotu na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o wyrobach medycznych (zob. projektowane brzmienie art. 145c ustawy o VAT; obecnie obowiązujące przepisy przewidują stosowanie stawki 8% w tym zakresie do 27 maja 2025 r.).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Dowiedz się o innych zmianach w VAT, które wejdą w życie w przyszłym roku:
Zmiany w VAT 2025: Dowiedz się, jak wpłyną na rozliczenia
Przeczytaj też:
Sprawdź, czy odliczysz VAT od usług hotelowych i gastronomicznych przy organizacji szkoleń
Jak skutecznie wykorzystać sponsoring w zgodzie z przepisami VAT? Przykłady
Podatnik zwolniony z VAT sprzedaje samochód przez komis. Rozliczenie na przykładzie
Tymczasowy system stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia będzie stosowany w przypadku dokonywania trzech rodzajów czynności podlegających opodatkowaniu. Sprawdź, jakich.
Mirosław Siwiński, doradca podatkowy, radca prawny, partner w Advicero Tax Nexia omówi następujące zagadnienia:
Polecamy też komentarz eksperta:
Zmiany w VAT od 1 kwietnia br.: Kiedy będzie stosowany tymczasowy mechanizm odwrotnego obciążenia
Od 1 kwietnia 2023 r. wejdą w życie przepisy określające tymczasowy system stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia dla niektórych krajowych czynności podlegających opodatkowaniu VAT. System ten będzie stosowany do 28 lutego 2025 r. i będą nim objęte czynności w odniesieniu, do których obowiązek podatkowy powstanie w tym okresie. Sprawdź, jakich czynności będzie dotyczył tymczasowy mechanizm odwrotnego obciążenia.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czytaj też:
Płatność z zastosowaniem MPP a brak rachunku na białej liście
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.