Uszczelnienie systemu podatku VAT oraz przeciwdziałanie nadużyciom - taki jest główny cel zmian w ustawie o VAT, nad którą wczoraj pracowali posłowie. Poznaj szczegóły.
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo zamówień publicznych (druk nr 3077) stanowi kolejny etap walki z oszustami podatkowymi. Nowelizacja zakłada też zmiany, które mają dostosować ustawę o VAT do przepisów dyrektywy 2006/112/WE oraz wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w zakresie określania proporcji odliczania podatku VAT w odniesieniu do towarów i usług, wykorzystywanych do celów mieszanych, jak również pełniejsze dostosowanie do unijnego prawa w zakresie tzw. ulgi na złe długi.
Rozszerzenie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do obrotu m.in. telefonami komórkowymi, tabletami i laptopami, czy też zmiany dotyczące stosowania ulgi na złe długi - takie zmiany wprowadza przyjęta we wtorek przez Rząd nowelizacja ustawy o VAT. Poznaj szczegóły zmian.
Zapewnienie większej skuteczności i uszczelnienie mechanizmu odwrotnego obciążenia to jedna ze zmian przyjętej wczoraj przez Rząd nowelizacji.
Mechanizm odwrotnego obciążenia
Odwrotne obciążenie (z ang. reverse charge mechanism) polega na przesunięciu ze sprzedawcy na nabywcę obowiązku rozliczenia podatku. Chodzi o przeciwdziałanie nadużyciom i wyłudzaniu VAT.
Rozszerzenie listy towarów objętych odpowiedzialnością solidarną o niektóre postacie srebra i platyny, kaucja gwarancyjna sięgająca 10 mln zł w przypadku dostaw paliw, zmiany w uldze na złe długi – to tylko niektóre zmiany opublikowanego właśnie projektu nowelizacji ustawy o VAT.
Głównym celem, jaki przyświeca projektowanym zmianom, jest większa skuteczność w walce z oszustwami podatkowymi w VAT. Przyjmują one często formę zorganizowaną (np. transakcje karuzelowe), w której istotnym elementem jest wykorzystywanie tzw. słupów (podmiotów zazwyczaj nieposiadających majątku, które nie rozliczają podatku). W takich działaniach chodzi o tworzenie łańcuchów transakcji, aby wyłudzić VAT. Mechanizm odwrotnego obciążenia jest instrumentem do walki z takimi nieprawidłowościami.
Rozszerzenie listy towarów objętych odpowiedzialnością solidarną o niektóre postacie srebra i platyny, wyższa kaucja gwarancyjna w przypadku dostaw paliw, zmiany w uldze na złe długi – to tylko niektóre zmiany przyjętego wczoraj przez Rząd projektu nowelizacji ustawy o VAT i Prawa zamówień publicznych.
Jak rozliczyć VAT od zakupu blachy? Sprawdź.
Od 1 października kupujący, a nie sprzedający zobowiązuje się do odprowadzenia podatku w handlu tzw. towarami wrażliwymi. W praktyce stosowanie nowych przepisów może budzić wątpliwości. Jak chociażby to, jakie zasady opodatkowania zastosować do zaliczki zapłaconej we wrześniu na poczet towarów, których dostawa nastąpi w październiku.
Nowelizacja, która od dzisiaj obowiązuje już rodzi dość dużo problemów praktycznych, które wynikają z licznych niedoróbek legislacyjnych. Jedna z nich dotyczy z rozszerzenia katalogu tzw. „towarów wrażliwych” wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT.
Sprawdź też:
Przepisy o odwrotnym obciążeniu podatkiem od towarów i usług wyrobów stalowych mają obowiązywać od 1 sierpnia 2013 r. Zmiany te nie wymagają zgody Rady Europejskiej i można je zastosować bezpośrednio na podstawie dyrektywy UE.
Ministerstwo Finansów podjęło walkę z oszustwami podatkowymi, której jednym z objawów jest wprowadzenie odwrotnego obciążenia VAT w handlu wyrobami stalowymi.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip