Jedną ze zmian, którą przedstawił ustawodawca w projekcie nowelizującym ustawę o podatku od towarów i usług od 2017 roku, jest rozszerzenie instytucji tzw. odwrotnego obciążenia również o usługi budowlane. Zmiana ma na celu uszczelnienie podatku VAT oraz walkę z nadużyciami podatkowymi, które zdaniem ministra finansów są w branży budowlanej bardzo znaczne.
Samir Kayyali, doradca podatkowy objaśnia, jakie zmiany w VAT czekają sektor publiczny już do 1 stycznia 2017 r.
Od 1 lipca 2015 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o VAT. Zmienione regulacje rozszerzają oraz doprecyzowują przepisy w zakresie mechanizmu odwróconego obciążenia dla niektórych towarów (ang. reverse charge mechanism). Upewnij się, jak w praktyce stosować nowe przepisy.
Samir Kayyali, doradca podatkowy, krótko komentuje zmiany na gruncie odwrotnego obciążenia od 1 lipca 2015 r. w zakresie statusu podatkowego nabywcy wyrobów stalowych. Upewnij się, jak w praktyce stosować nowe przepisy.
Rozszerzenie tzw. mechanizmu odwróconego obciążenia dla niektórych towarów. To tylko jedna ze zmian, która zacznie już obowiązywać po 30 czerwca. Sprawdź, co jeszcze.
Nowelizacja ustawy o VAT od 1 lipca 2015 r. rozszerza rozliczenie w ramach odwrotnego obciążenia na sprzęt elektroniczny – telefony, konsole do gry, laptopy, tablety i notebooki.
Zapewnienie większej skuteczności poboru VAT oraz zapobieganie wyłudzeniom zwrotu tego podatku w obrocie niektórymi towarami – taki jest główny cel zmian w ustawie o podatku od towarów i usług. Prezydent podpisał nowelizację 27 kwietnia.
Rozszerzenie tzw. mechanizmu odwróconego obciążenia dla niektórych towarów, zmiany w zakresie metody odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do zakupionych towarów i usług wykorzystywanych w działalności mieszanej. Takie rozwiązania zakłada przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o VAT oraz ustawy Prawo zamówień publicznych. Poznaj szczegóły.
Nowelizacja doprecyzowuje m.in. regulacje dotyczące tzw. ulgi na złe długi poprzez zmniejszenie asymetrii w jej stosowaniu przez wierzyciela i dłużnika. Mechanizm ten dotyczy płatności, które nie zostały uregulowane w ciągu 150 dni od upływu terminu określonego w umowie lub na fakturze. Z ulgi nie można skorzystać, jeżeli dłużnik jest w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji. Dłużnik nie będzie zobowiązany do korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego, jeżeli w ostatnim dniu miesiąca, w którym upływa 150. dzień od terminu płatności np. faktury, będzie w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip