Odszkodowanie wypłacane przez gminę na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami jest wolne od podatku. Jest jednak jeden wyjątek. Sprawdź jaki.
Odszkodowanie wypłacane przez gminę na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami jest wolne od podatku. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy właściciel nieruchomości nabył jej własność w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego za cenę niższą o co najmniej 50% od wysokości uzyskanego odszkodowania.
Jeśli niedobory ujawnione podczas inwentaryzacji nie były efektem zaniedbań, wypłata odszkodowania za braki towarów oraz straty paliwowe może stanowić dla przedsiębiorcy koszt uzyskania przychodów.
Wypłacone przez przedsiębiorstwo odszkodowanie na rzecz byłego prezesa z tytułu nieprawidłowego rozwiązania z nim umowy o zarządzanie miało związek z uzyskanym przychodem. W konsekwencji spółka może taki wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
W większości przypadków związek z przychodem nie nasuwa żadnych wątpliwości. Są jednak sytuacje, w których związek nie jest tak jednoznaczny. Organy podatkowe stoją na stanowisko, że wszystkie te sytuacje należy rozwiązywać według zasad racjonalnego rozumowania, odrębnie w odniesieniu do każdego przypadku.
Jeśli przedterminowe rozwiązanie umowy dzierżawy i zapłata z tego tytułu odszkodowania było działaniem racjonalnym mającym na celu zabezpieczenie źródła przychodów, poniesiony wydatek będzie mógł być ujęty w kosztach uzyskania przychodu – uważa WSA w Warszawie.
Do przedłużenia umowy dzierżawy dojdzie tylko wtedy, gdy właściciel nieruchomości się na to zgodzi. Odszkodowanie za używanie gruntu po wygaśnięciu takiej umowy nie może być utożsamiane ze zgodą właściciela na korzystanie z tej nieruchomości. Nie jest więc opodatkowane podatkiem od towarów i usług.
Gmina zawarła ze spółką umowę na dzierżawę nieruchomości. Po 3 latach umowa wygasła. W związku z tym, że spółka nie wydała gminie gruntu od 1 września 2009 r., naliczano spółce wynagrodzenie za bezumowne korzystanie.
Gmina spytała ministra finansów, czy odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT. Jej zdaniem pomiędzy właścicielem a spółką zajmującą te nieruchomości nie ma porozumienia wyrażającego wolę świadczenia usługi dzierżawy za wynagrodzeniem. Zatem w tej sytuacji odszkodowanie nie jest opodatkowane VAT.
Z takim stanowiskiem nie zgodził się organ podatkowy.
Sprawa znalazła swój finał przed NSA.
Odszkodowanie dla pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy, wypłacone przez pracodawcę na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego jest zwolnione z podatku dochodowego. To rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 czerwca 2013 r. (sygn. II FSK 2008/11).
Sprzeczność interesów dwóch podmiotów, działających nawet na odrębnych rynkach, ale będących w istocie kontrahentami, może być uznana za działalność konkurencyjną, której zabrania umowa o zakazie konkurencji z pracownikiem. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 22 listopada 2012 r. (sygn. I PK 159/12).
Od 7 tys. do 12 tys. euro odszkodowania otrzymają rodzice dzieci, którym ZUS odebrał przyznane wcześniej emerytury z tytułu opieki nad chorymi dziećmi. Tak wynika z najnowszego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip