Jednostka, która w 2017 roku dokonywała odpisów na ZFŚS w wysokości szacunkowej, wyliczanej na podstawie zatrudnienia z roku poprzedniego i w której uległa zmianie liczba zatrudnionych pracowników, powinna była dokonać korekty wysokości odpisów.
Problem : Kiedy jednostka powinna ująć w księgach roczną korektę odpisów na ZFŚS?
Odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2017 r. pozostaną na dotychczasowym poziomie. Tak wynika z projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2017, przedłożonego przez ministra rozwoju i finansów.
Firmy, które mają ZFŚS mają obowiązek do końca września rozliczyć się z wpłat na konto tego funduszu. Za podstawę naliczania odpisów przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenie z drugiego półrocza 2010 r., ogłoszone przez prezesa GUS, czyli 2.917,14 zł. Sprawdź na przykładzie, jak wyliczyć odpis.
Pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty na dzień 1 stycznia danego roku mają obowiązek utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W przypadku pracodawców będących jednostkami budżetowymi bądź samorządowymi zakładami budżetowymi obowiązek utworzenia funduszu istnieje bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip