Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą nie będą stosowali prewspółczynnika do aut, od których odliczyli 50% VAT. Zapewnia Ministerstwo Finansów.
Takie stanowisko zaprezentował Jarosław Neneman - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów w odpowiedzi do pytań zawartych w interpelacji poselskiej nr 30157. Wątpliwości dotyczyły rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych (druk nr 3077). Dzisiaj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie tego projektu.
Przedsiębiorca , który prowadzi komis samochodowy nie ma obowiązku składania informacji VAT-26 oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla aut, które przeznaczone są do odprzedaży – wyjaśnił resort finansów.
Jeżeli z odpowiednich dokumentów wynika, że konstrukcja samochodu wyklucza użycie go do celów prywatnych, to od wydatków związanych z eksploatacją, przedsiębiorca ma prawo do odliczenia VAT w pełnej wysokości. Nie trzeba przy tym prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu ani składać VAT-26.
Podatnicy, którzy z samochodów korzystają wyłącznie w celach firmowych, aby mogli skorzystać z pełnego odliczenia VAT, muszą prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Konieczne jest też złożenie naczelnikowi urzędu skarbowego informacji – VAT-26. Jest na to 7 dni od dnia, w którym poniosą pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami.
Co innego jeżeli samochód jest ustawowo uznany za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej.
Przedsiębiorcy, którzy korzystają z samochodów zarówno na potrzeby prowadzonego biznesu, jak i do celów prywatnych, z możliwości odliczania 50% VAT od paliwa skorzystają dopiero od 1 lipca 2015 r. – przypomniał dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.
W przypadku samochodów osobowych i innych poniżej 3,5 ton, które przedsiębiorca wykorzystuje w sposób mieszany będzie można odliczyć 50% VAT od nabywanych paliw silnikowych do napędu tych pojazdów. Z takiej możliwości przedsiębiorcy skorzystają po 30 czerwca 2015 r. – wyjaśnił organ podatkowy. Chodziło o sp. z o.o., którą jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Zajmuje się innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie gospodarki odpadami oraz świadczy usługi w zakresie utrzymywania czystości opodatkowane VAT, które dają prawo do odliczenia VAT. Przedsiębiorstwo posiada flotę samochodową, w ramach której znajdują się pojazdy wykorzystywane w sposób mieszany. Wątpliwości spółki dotyczyły tego, w jakiej wysokości można obecnie odliczyć VAT od paliwa do tych samochodów o masie całkowitej do 3,5 tony.
Od 1 kwietnia 2014 r. od aut wykorzystywanych w celach mieszanych, czyli zarówno w biznesie, jak na użytek prywatny przedsiębiorca odliczy 50% VAT. Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o VAT, która dzisiaj wchodzi w życie.
Od samochodów osobowych używanych wyłącznie do celów służbowych, od 1 kwietnia 2014 r. będzie można odliczać 100% VAT. Konieczne będzie przy tym prowadzenie ewidencji pojazdu oraz złożenie do urzędu skarbowego VAT-26. Informację będzie można złożyć w wersji elektronicznej. Resort finansów przygotował ponadto nowe przepisy, które rozszerzają katalog pojazdów specjalnych o wóz pogrzebowy i bankowóz typu A lub B. Od dzisiaj obowiązują dwa nowe rozporządzenia.
Pełne odliczenie podatku od pojazdów przeznaczonych wyłącznie do działalności gospodarczej będzie wymagało składania organom podatkowym informacji o samochodach na druku VAT-26. Z obowiązku tego będzie trzeba się wywiązać w terminie 7 dni od dnia, w którym przedsiębiorca poniesie pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami.
Od 1 kwietnia 2014 r. od samochodów wykorzystywanych w celach służbowych i prywatnych będzie można odliczyć 50% VAT – wczoraj Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o VAT.
Przedsiębiorca odliczy VAT w pełnej wysokości tylko w przypadku pojazdów wykorzystywanych wyłącznie w prowadzeniu firmy. Aby było to możliwe, podatnik będzie musiał złożyć do urzędu skarbowego stosowną informację. Niezbędne będzie też prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT.
Przedsiębiorca będzie mógł odliczyć 50% VAT od nabycia (leasingu) samochodów osobowych i innych poniżej 3,5 tony. Dostanie też prawo odliczenia 50% tego podatku od nabycia paliwa do tych pojazdów i ich eksploatacji (np. napraw) - takie zmiany w ustawie o VAT wejdą w życie w trakcie 2014 r. Zgodziła się na nie właśnie Rada Unii Europejskiej.
Przedsiębiorca, który w 2010 r. nabył samochód ciężarowy i odliczył z faktury zakupu podatek w pełnej wysokości, a obecnie planuje wprowadzić w pojeździe modyfikację, które zmienią przeznaczenia auta na samochód osobowy, nie musi korygować odliczonego wówczas podatku od towarów i usług.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip