Ministerstwo Finansów chce wprowadzić zmiany dotyczące rozliczania opłat z tytułu leasingu samochodów osobowych. Nowe ograniczenia dotyczyć mają także wydatków ponoszonych na ich użytkowanie. Wyjaśniamy na przykładzie skutki nowych przepisów.
Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-164/16 zalicza do leasingu finansowego to, co na gruncie polskiej ustawy o VAT jest kwalifikowane jako leasing operacyjny. Poznaj szczegóły.
Jak ująć opłaty z tytułu leasingu u korzystającego i finansującego w leasingu operacyjnym oraz leasingu finansowym. Jak dokonać rozliczenia opłaty wstępnej pod względem podatkowym – moment zaliczenia do kosztów uzyskania. Jakie są planowane zmiany zasad ujmowania wyceny prezentacji i ujawniania informacji na temat leasingu w latach 2018-2019? Odpowiedzi na te i inne pytania otrzymasz podczas szkolenia.
Podatnik ma prawo do zaliczenia opłat ustalonych w umowie leasingu oraz innych wydatków związanych z użytkowaniem tych aut do kosztów podatkowych. Ale czy w całości? Poznaj stanowisko organów podatkowych.
W spółce pracownicy korzystają z samochodów służbowych. Ze względu na intensywną eksploatację pojazdów przedsiębiorstwo nie inwestuje w zakup własnych aut, tylko korzysta z samochodów używanych na podstawie umów leasingu operacyjnego lub najmu.
Wątpliwości dotyczyły tego,czy spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki ponoszone na potrzeby
Małe firmy będą mogły zrezygnować z ujmowania leasingu finansowego w świetle prawa bilansowego, jeśli podatkowo jest to leasing operacyjny. Nie każdy podmiot skorzysta jednak z tego uproszczenia. Sprawdź więcej.
Ustawa o rachunkowości, podobnie jak KSR 5, przewidują możliwość stosowania przez korzystającego i finansującego uproszczonych rozwiązań do ewidencji umów leasingu finansowego, jeżeli nie powoduje to istotnego zniekształcenia obrazu sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego przekazywanego przez sprawozdanie finansowe.
Leasing i kredyt to powszechne instrumenty do tego, aby firma mogła zakupić samochód i wykorzystywać go do prowadzenia działalności gospodarczej. Zarówno leasing jak również kredyt jest formą zewnętrznego finansowania inwestycji dającą możliwość skorzystania z obcego kapitału. Jakie są wady i korzyści leasingu, a jakie kredytu? Na jaki aspekt należy zwrócić uwagę w sytuacji nie wywiązywania się z warunków umowy leasingu lub ze spłatą kredytu? Kiedy najwcześniej dokonać wykupu samochodu z leasingu? Czy istnieje leasing bez kosztów ukrytych? Przeczytaj tekst i poznaj odpowiedzi na pytania.
Leasing jest umową, na mocy której leasingodawca (finansujący) przekazuje leasingobiorcy (korzystającemu) prawo użytkowania składnika aktywów przez określony czas, w zamian za opłatę lub serię opłat. Jest to zatem rodzaj kredytu, z tą różnicą, że zamiast środków pieniężnych jego przedmiotem są określone aktywa (środki trwałe, wartości niematerialne i prawne). Podpisując umowę leasingu korzystający otrzymuje w użytkowanie wybrany składnik aktywów, np. samochód lub linię produkcyjną, a zobowiązany jest uiszczać na rzecz finansującego odpowiednio skalkulowane opłaty leasingowe. W praktyce gospodarczej leasing jest powszechnie spotykaną formą finansowania inwestycji, szczególnie popularną przy finansowaniu aktywów dla małych i średnich przedsiębiorstw. Oprócz funkcji czysto finansowej leasing niesie często ze sobą takie rodzaje usług, jak np. ubezpieczenie, serwis, itp., co czyni go bardziej atrakcyjną formą finansowania w porównaniu do metod tradycyjnych.
Leasing to jedna z form finansowania inwestycji. Przedmiotem leasingu może być przykładowo samochód czy też nieruchomość.
Zapraszamy do obejrzenia webinarium, na którym ekspert omawia zagadnienie leasingu w ujęciu bilansowym i podatkowym.
Po obejrzeniu szkolenia dowiesz się:
Upewnisz się:
Poznasz ponadto orzecznictwo sądów w zakresie umów leasingowych.
Obowiązek podatkowy w leasingu finansowym – tak jak ma to miejsce przy innych dostawach – powstaje z chwilą dokonania dostawy. Dla tego rodzaju umowy nie ma szczególnych zasad w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego.
Nie ma przy tym znaczenia, że leasingodawca będzie otrzymywać zapłatę za przedmiot leasingu wraz z odsetkami, sukcesywnie w okresie trwania umowy. Podstawę opodatkowania w leasingu finansowym stanowi wszystko, co jest zapłatą, którą dokonujący dostawy towarów otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy. Oznacza to, że faktura dokumentująca transakcję leasingu finansowego powinna zwierać podatek należny od całej wartości świadczenia, tj. od sumy części kapitałowej oraz części odsetkowej. Taka konstrukcja prowadzi do tego, że w leasingu finansowym będącym dostawą towarów VAT jest płatny z góry.
Leasing operacyjny występuje wówczas, gdy umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, a suma opłat netto odpowiada co najmniej wartości początkowej samochodu.
Przepisy ustawy o CIT samodzielnie regulują sposób rozliczania leasingu i przewidują trzy metody rozliczeń – jako leasing operacyjny, finansowy i analogicznie do najmu.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip