leasing finansowy

Leasing w Polskim Ładzie. Jak rozliczyć wykup samochodu

Leasing w Polskim Ładzie. Rząd poprawił przepisy dotyczące wykupu samochodu z leasingu

Jedną z najbardziej burzliwych zmian w zakresie Polskiego Ładu, poza składką zdrowotną, są przepisy dotyczące leasingu. Zmiany spowodują, że wykup samochodu z leasingu do majątku prywatnego przestanie być opłacalny. W wyniku prac legislacyjnych, rząd postanowił wprowadzić przepisy przejściowe. Na czym one polegają? Leasing w Polskim Ładzie – dowiedz się więcej.

Obecnie podatnicy mogą nabywać samochody w ramach leasingu operacyjnego, a następnie wykupić auta  do majątku prywatnego. Może to skutkować oszczędnością na podatkach w przypadku, kiedy podatnik planował dalszą sprzedaż. Wyjaśniamy to na przykładzie.

Przykład 1.

Podatnik zawiera umowę leasing operacyjnego samochodu osobowego na  3 lata.  Samochód nie jest jego środkiem trwałym, gdyż jest to umowa leasingu operacyjnego. Po 3 latach przedsiębiorca wykupuje samochód z leasingu operacyjnego. Wykup nie jest jednak  w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ale na siebie jako osobę prywatną. Po wykupie odczekuje co najmniej 6 miesięcy i może sprzedać ten samochód, nie płacąc podatku dochodowego.

Wszystko za sprawą art. 10 ust. ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, który określa, że źródłami przychodów są odpłatne zbycie innych rzeczy, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Tym samym, jeśli podatnik wykupuje auto do majątku prywatnego i dokonuje sprzedaży w ramach tego majątku po upływie 6 miesięcy, to nie rozpoznaje przychodu z odpłatnego zbycia i płacił podatku.

Korzyści 

Po przeczytaniu będziesz wiedzieć:

  • jak zmienią się zasady dotyczące wykupu samochodu z leasingu;
  • sprawdzisz na przykładzie jak rozliczyć leasing w Polskim Ładzie.
Wykup samochodu z leasingu a Polski Ład

Wykup samochodu z leasingu – sprawdź, jakie zmiany wprowadza Polski Ład

Projekt zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu zakłada opodatkowanie przychodów ze sprzedaży samochodów wykupywanych „prywatnie” z leasingu. Poznaj szczegóły zmian dotyczących wykupu samochodu z leasingu.

Wykup samochodu z leasingu - obecny stan prawny

Nawet jeżeli umowa tzw. leasingu operacyjnego zostaje zawarta przez podatnika będącego osobą fizyczną w ramach działalności gospodarczej, nie ma przeszkód, aby samochód z leasingu został wykupiony na cele prywatne tej osoby (w takim przypadku faktury wykupu nie księguje się ani dla celów VAT, ani dla celów podatku dochodowego). Wówczas wykupywany z leasingu operacyjnego pojazd samochodowy nigdy nie staje się składnikiem majątku firmy osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.

Dzisiaj jest tak, że przychód ze sprzedaży takiego samochodu nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak jest obecnie

Przychód ze sprzedaży takiego pojazdu samochodowego powstaje tylko, jeżeli sprzedaż nastąpi przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie (wykup z leasingu) samochodu (zob. art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT).

Po upływie tego okresu sprzedaż pojazdu samochodowego wykupionego „prywatnie” z leasingu operacyjnego nie skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Wielokrotnie potwierdzały to w udzielanych wyjaśnieniach organy podatkowe. Przykładem może być interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 listopada 2015 r. (nr IPTPB3/4511-206/15-2/RR) czy interpretacje indywidualne dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z  27 września 2017 r. (nr 0113-KDIPT2-3.4011.227.2017.2.RR), z 5 stycznia 2018 r. (nr0112-KDIL3-1.4011.354.2017.1.AA) oraz z  4 lipca 2018 r. (nr 0113-KDIPT2-1.4011.286.2018.2.BO).

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:

- co oznacza zmiana przepisów w Polskim Ładzie, jeżeli chodzi o wykup samochodu z leasingu;

- sprawdzisz na przykładzie konsekwencje zmian i zobaczysz, czy będzie korzystna, czy też nie.

leasing

Leasing firmowych samochodów osobowych - nowe zasady kalkulacji kosztów uzyskania

Celem szkolenia online jest przedstawienie w sposób kompleksowy zasad i różnic w rozliczaniu wydatków dotyczących samochodów służbowych, używanych na podstawie umów leasingu zawartych zarówno  w 2018, jak i 2019 roku, dla celów podatku dochodowego i VAT.

 

Podczas szkolenia online zostaną przedstawione na przykładach liczbowych różnice pomiędzy zasadami rozliczania kosztów uzyskania przychodów w leasingu operacyjnym i finansowym, uzależnione od daty zawarcia umowy leasingu.

Zaprezentowane zostaną kalkulacje:

  1. opłat leasingowych,
  2. składek na ubezpieczenie samochodu osobowego,
  3. bieżących kosztów używania samochodu osobowego do kosztów uzyskania przychodów,

Podczas szkolenia online zajmiemy się następującymi zagadnieniami:

  1. Opłaty leasingowe w kosztach uzyskania przychodów dotyczące umów zawartych przed 1 stycznia 2019 r.,
  2. Opłaty leasingowe w kosztach uzyskania przychodów dotyczące umów zawartych od 1 stycznia 2019 r.– limity kwotowe,
  3. Składki na ubezpieczenie samochodu osobowego w 2019 r.- limity kwotowe,
  4. Koszty używania samochodu osobowego a limit od 2019 r.- limity procentowe,
  5. Nowy limit stosowany przy amortyzacji samochodów leasingowych od 2019 r.,
  6. Zakup samochodu osobowego po leasingu i rozliczenia podatków VAT i CIT/PIT,
  7. Sprzedaż środka trwałego – samochodu osobowego w 2019 r.  – skutki w VAT i PIT/CIT
  8. Zmiana przeznaczenia leasingowanego samochodu a VAT,
  9. Przekazanie samochodu wykupionego z leasingu na cele prywatne a jego późniejsza sprzedaż w ujęciu podatku VAT,
  10. Praktyczne przykłady kalkulacji wszelkiego rodzaju kosztów związanych z użytkowaniem w  ramach leasingu samochodu osobowego w roku 2019.

Szkolenie prowadzi:

Barbara Dąbrowska - manager działu księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, Dyrektor ds. Finansów w firmie consultingowej