Pytanie: Firma, którą rozliczam, wypłaca świadczenia urlopowe pracownikom. Jak ująć ich wypłatę w księgach rachunkowych klienta?
Komitet Standardów Sprawozdawczości w swoich najnowszych rekomendacjach ujął szereg podpowiedzi dotyczących tego, co budzić może największe wątpliwości przy przygotowywaniu danych za 2020 r., w szczególności w jednostkach, które zostały dotknięte negatywnymi skutkami pandemii. Poniżej prezentujemy cd. wskazówek naszego eksperta w tym zakresie.
To już pewne: limity podatkowe w 2021 roku wzrosły. Stało się tak, ponieważ kurs euro z 1 października 2020 r., będący podstawą obliczeń był wyższy niż rok wcześniej. Oznacza to, że w 2021 roku przedsiębiorca straci status małego podatnika VAT, gdy jego przychód w 2020 roku przekroczy 5.418.000 zł. Natomiast utrata statusu małego podatnika w PIT i CIT nastąpi dopiero, gdy przychód w 2020 roku przekroczy 9.031.000 zł.
Komitet Standardów Rachunkowości wydał rekomendację zawierającą wskazówki dotyczące sporządzania sprawozdania finansowego za 2020 r. i odzwierciedlania w nim skutków zdarzeń wynikających z COVID. Warto je poznać przed sporządzeniem sprawozdań dla klientów.
Jedenasta edycja Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG nie bez powodu odbędzie się pod hasłem „Business Reimagined”. Pandemia zmieniła nie tylko otoczenie biznesowe i wpłynęła na kwestie organizacyjno-strategiczne w wielu firmach, ale także wymusiła zmianę formy kontaktów i interakcji. Po raz pierwszy Kongres odbędzie się wyłącznie w formule online i potrwa dwa dni, podczas których 25 ekspertów KPMG wygłosi 13 prelekcji.
Modyfikację regulacji ustawy o rachunkowości przewidują dwa rządowe projekty zmian w przepisach, które mają związek z planowanym wprowadzeniem od 1 marca 2021 r. tzw. prostej spółki akcyjnej.
Zdarza się, że pracownik długo choruje, wiele firm wspiera wówczas swoich podwładnych zapomogą. Jakie ma to skutki podatkowe i rachunkowe?
Inwentaryzacja tą metodą polega na porównaniu danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacji wartości tych składników. Chodzi tu przede wszystkim o urealnienie sald wykazywanych w księgach rachunkowych oraz wyeliminowanie sald nieistniejących w praktyce. Skorzystaj ze wskazówek eksperta, aby bez kłopotów przeprowadzić inwentaryzację tą metodą.
W związku z pandemią wiele firm odnotowało mniejsze zyski. Niektóre przedsiębiorstwa zamierzają w konsekwencji spadku obrotów przejść na podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Wyliczenie limitów na kolejny rok, które określają ustawy podatkowe oraz ustawa o rachunkowości, są ustalane na podstawie średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego. Kurs euro z 1 października 2020 r. był wyższy niż rok wcześniej, a to oznacza, że od nowego roku wzrosną limity podatkowe.
Inwentaryzacja tą metodą polega na porównaniu danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacji wartości tych składników. Chodzi tu przede wszystkim o urealnienie sald wykazywanych w księgach rachunkowych oraz wyeliminowanie sald nieistniejących w praktyce.
Resort finansów poinformował na swojej stronie internetowej o nowej broszurze dla ksiąg rachunkowych JPK_KR (1). Znajdują się w niej zaktualizowane opisy niektórych elementów JPK dla ksiąg rachunkowych. Broszura będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.
Niektórzy z klientów, niezależnie czy prowadzisz ich PKPiR, czy księgi rachunkowe odczuwają skutki epidemii COVID-19. Czasem oznacza to konieczność dokonywania odpisów z tytułu utraty wartości i odpowiednich zapisów w sprawozdaniu finansowym, innym razem właściwą ewidencję otrzymanej pomocy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip