Większość jednostek ma rok obrotowy pokrywający się z kalendarzowym. Oznacza to, że muszą one na pierwszy dzień roku obrotowego – kalendarzowego otworzyć księgi rachunkowe. Jakich podmiotów dotyczy ten obowiązek? Co się zmieniło w związku z Polskim Ładem? Dowiedz się więcej o księgach rachunkowych 2022.
Komentarz do rozdziału II ustawy o rachunkowości - Prowadzenie ksiąg rachunkowych
PYTANIE: Prosimy o informacje, czy spółka komandytowo-akcyjna przekształconaze spółki jawnej ma obowiązek otwierać nowe księgi rachunkowe z dniem rejestracjido KRS. Skład osobowy spółek będzie ten sam, spółka jawna ze względu na obrotyprowadzi księgi handlowe.
Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości.
Polski Ład zakłada zmiany związane z przekazywaniem informacji przez przedsiębiorców do organów administracji skarbowej. Zmiany te polegają na wprowadzeniu obowiązku prowadzenia elektronicznie ksiąg i ich przesyłania do KAS.
Polski Ład zamierza wprowadzić elektroniczne wysyłanie ksiąg rachunkowych. Kogo będzie dotyczył ten obowiązek i od kiedy nowe przepisy wejdą w życie? Poznaj szczegóły tych zmian.
Projekt zmian w przepisach podatkowych, czyli Polski Ład, zakłada zmiany związane z przekazywaniem informacji przez przedsiębiorców do organów administracji skarbowej. Zmiany te polegają na wprowadzeniu obowiązku prowadzenia elektronicznie ksiąg i ich przesyłania do KAS. Poznaj szczegóły tych zmian i zobacz, od kiedy zmiany dotyczące elektronicznego wysyłania ksiąg rachunkowych wejdą w życie.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:
- którzy podatnicy będą mieli obowiązek przesyłania do KAS ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej;
- od kiedy zmiany wejdą w życie;
- jakie zmiany przewidziane są dla ryczałtowców.
Umorzenie subwencji finansowej, które nastąpiło w 2021 roku powinno zostać ujęte w księgach rachunkowych roku, w którym nastąpiło to umorzenie.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip