Od 1 stycznia 2022 r. Polski Ład wprowadza nową normę, zgodnie z którą jeżeli podatnik złoży płatnikowi sporządzony na piśmie wniosek o pobór zaliczek bez stosowania miesięcznych kosztów uzyskania przychodów, płatnik pobiera zaliczki bez stosowania tych kosztów najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał wniosek. A co z podwyższonymi kosztami?
W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (handel wschód – zachód) podatnik ponosi koszty związane z pokryciem usług gastronomicznych i noclegowych. Usługi te świadczone są na rzecz kontrahentów zagranicznych przyjeżdżających do Polski na kilkudniowe rozmowy handlowe i negocjacje kontraktowe. Usługi są potwierdzone fakturą VAT. Czy koszty te może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?
Spółka zajmująca się produkcją płynów do e-papierosów podlega akcyzie. Obecnie działa na przedpłatach. Wartość akcyzy oblicza się od ilości wyprodukowanych wyrobów. Czy w tym przypadku koszt akcyzy powinien być kosztem okresu sprawozdawczego, czy elementem składowym kosztu wytworzenia produktu?
Pytanie: Prowadzimy warsztat samochodowy. Budynek stanowi środek trwały, który jest amortyzowany. Chcemy wymienić bramy (garażowe) wjazdowe. Koszt takiej wymiany to około 25.000 zł netto. Czy wydatki poniesione na zakup i wymianę bram możemy zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów?
Pytanie: Podwykonawca wykonał na potrzeby naszej firmy usługę organizacji wystawy dzieł z zakresu sztuki współczesnej, którą odsprzedajemy naszym klientom. Łączna cena brutto tej usługi znacznie przewyższa 15.000 zł. Podwykonawca jest nam dłużny zapłatę za usługę najmu samochodu osobowego. Część tej ceny organizacji wystawy zapłaciliśmy przelewem na rachunek bankowy z wykazu podatników VAT. Pozostałą część tej ceny chcielibyśmy uregulować w drodze potrącenia wzajemnych wierzytelności, jakie mamy względem siebie w relacji z tym podwykonawcą. Chcemy to zrobić w drodze potrącenia umownego albo przez jednostronne oświadczenie. Powyższa usługa nie znajduje się w załączniku nr 15 do ustawy o VAT i wobec tego nie jest objęta obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności. Czy w przypadku uregulowania przez nas części ceny za tę usługę organizacji wystawy w drodze potrącenia wzajemnych wierzytelności, co będzie skutkować brakiem zapłaty w tej części przelewem na rachunek bankowy z wykazu podatników VAT, będzie nas uprawniało do rozpoznania kosztu podatkowego w wysokości kwoty zapłaconej w ten sposób?
Czy zakup zegarka, garnituru stanowi koszt uzyskania przychodu? Jakie jest stanowisko organów podatkowych w tej sprawie. Na co zwrócić uwagę, aby nie popełnić błędu i nie narazić się skarbówce. Upewnij się, kiedy możliwy jest zakup zegarka na firmę.
Zakup zegarka na firmę
Można przyjąć, że zazwyczaj zakup zegarka nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. A to dlatego, że fiskus uzna to za wydatek osobisty. Ustawa o PIT wskazuje, kiedy możemy dany wydatek rozliczyć w kosztach uzyskania przychodu, a kiedy nie.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Definicja jest dość lakoniczna. Krąg wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychód wydaje się dość szeroki, niemniej jednak same przepisy ustawy nie odpowiadają wprost na liczne wątpliwości podatników.
A takie powstają najczęściej w przypadków wydatków, które mają charakter nie tylko biznesowy, ale również osobisty. Do tej kategorii zaliczają się przede wszystkim dobra luksusowe, zegarki, odzież, obuwie.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:
Przedsiębiorca zamierza przekazać nagrodę rzeczową pracownikowi przechodzącemu na emeryturę. Wartość nagrody zostanie opodatkowana w PIT i ZUS. Nagrody rzeczowe nie są zawarte w regulaminie wynagradzania, gdyż jest to jednorazowa sytuacja. Czy wartość nagrody rzeczowej może stanowić koszt uzyskania przychodu?
W wielu firmach organizuje się imprezy integracyjne. Są na nie zapraszani pracownicy wraz z rodzinami. Czy poniesione w związku z takim wydarzeniem wydatki zaliczysz do kosztów? Czy przysługuje odliczenie VAT? Wyjaśniamy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip